Poslanci jednají o bezpečnostních hrozbách, debata se týká Babiše a postoje k Ukrajině

před 1 měsíc 52

Poslanci zahájili mimořádnou schůzi k bezpečnostním hrozbám. Jednání nechaly svolat koaliční strany v reakci na postupy i některé výroky předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Očekává se, že debata k bezpečnostním hrozbám potrvá do nočních hodin a bude pokračovat také ve středu.

Sněmovna nejprve zahájila svou řádnou schůzi, tu ale brzy přerušila a přešla k mimořádnému jednání. Během přednostních vystoupení koaličních řečníků odešli poslanci ANO z jednacího sálu. 

Návrh programu mimořádné schůze obsahuje jediný bod nazvaný „Bezpečnostní hrozby pro Českou republiku“. Lídři pěti vládních stran se na jejím vyvolání shodli tento týden v úterý. Požadavek vznesl v pondělí předseda Pirátů Ivan Bartoš kvůli tomu, že Babiš v neděli žádal v e-mailu od svých spolupracovníků informace o ministru zahraničí Janu Lipavském (Piráti), včetně toho, zda má děti. E-mail se dostal na veřejnost.

Událost se stala podle premiéra Petra Fialy (ODS) bezprostředním impulzem. Koalice ale upozorňuje zejména na to, jak Babiš komentuje zahraničněpolitické události, ale i bezpečnost. Předseda ANO v souvislosti s ruskou vojenskou invazí na Ukrajinu často opakuje, že je třeba mluvit o míru.

„Nesešli jsme se tady dneska kvůli jednomu e-mailu,“ uvedl ve svém vystoupení předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Sněmovna by podle něho měla potvrdit, že rozpínavost režimu ruského prezidenta Vladimira Putina je prvořadou bezpečnostní hrozbou a že prozápadní směřování ČR by nemělo narušit nějaké lavírování českých politiků. Neměli by podle Michálka mimo jiné také nahrávat ruské propagandě a šířit její pohádky o možnosti neutrality Česka a politiky ustupování. Předseda ANO v souvislosti s ruskou vojenskou invazí na Ukrajinu často opakuje, že je třeba mluvit o míru.

Sněmovna by se podle Michálka také měla zastat českých vojáků, kteří podle něho čelí politizovaným útokům za to, že se snaží připravit Česko proti bezpečnostní hrozbě. Terčem Babišovy kritiky byl opakovaně náčelník generálního štábu armády Karel Řehka kvůli možnosti administrativních odvodů s cílem zjistit, kdo by byl schopen zapojit se do obrany Česka. Sněmovna by se podle Michálka měla shodnout také na ochotě nadále podporovat Ukrajinu čelící ruské invazi a přezbrojit režim ruského prezidenta Vladimira Putina.

Babiš sháněl u spolupracovníků citlivé informace o Lipavském, spletl si ale adresáta

Lipavský v neděli v České televizi uvedl, že Babiš začíná být kvůli svým výrokům bezpečnostním ohrožením Česka. Babiš následně v e-mailu svým spolupracovníkům napsal, aby mu o Lipavském připravili podklady, včetně informací o dětech.

Předseda ANO tvrdí, že nesháněl kompromitující materiály, ale jen podklady z veřejných zdrojů, aby mohl ve Sněmovně reagovat na Lipavského výroky o Ukrajině. Později se na síti X omluvil za vulgární výraz, který na adresu šéfa české diplomacie v e-mailu použil.

Přečtěte celý článek