Poslanci v prvním kole podpořili vládní volební novelu, má umožnit říjnový výběr poslanců

1 měsíc starý 4

Volební pravidla musí poslanci a senátoři doplnit poté, co Ústavní soud zrušil mimo jiné pasáže o přepočtu voličských hlasů na mandáty zejména pro porušení rovnosti volebního práva. Už ve čtvrtek poslanci podpořili lidoveckou volební novelu jako možný nosič dohodnutých změn. V dalších kolech se mají obě předlohy projednávat souběžně.

Vládní novela zachovává v obou variantách pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny pro jednotlivé strany. V případě koalic zvyšuje hranice na sedm, devět a 11 procent podle počtu spolupracujících stran. Hlavním tématem debat je ale mechanismus přepočtu voličských hlasů na mandáty a jejich rozdělení do krajů.

Na řádné schůzi je v úvodním kole například daňová novela, která ruší osvobození malých zásilek ze třetích zemí od daně z přidané hodnoty. Poslanci mají diskutovat také o zavedení takzvaného evropského kodexu pro elektronické komunikace a o návrhu elektronizace zdravotnictví. První čtení čeká rovněž návrh zákona o občanských průkazech, podle kterého se začnou vydávat doklady s dvěma otisky prstů a fotografií držitele na bezkontaktním čipu.

Zdroj