Francouzští poslanci schválili rekordní rozpočet na obranu. Vláda do ní chce v následujících sedmi letech investovat v přepočtu přes devět a půl bilionu korun. Jde o největší obranný rozpočet ve Francii od 60. let. Výdaje půjdou na jaderné zbraně i bezpilotní prostředky.

Od stálého zpravodaje Paříž 21:18 7. června 2023

Francouzští poslanci odhlasovali rekordní rozpočet na obranu | Zdroj: Reuters

Poslanci návrh obranného rozpočtu schválili drtivou většinou už v prvním čtení. Pro bylo přes 400 zákonodárců ze zhruba 540 hlasujících.

Poslanci ve Francii odhlasovali rekordní výdaje na obranu

Proti byli komunisté, kteří nesouhlasili s dalšími investicemi do jaderných zbraní, a další levicoví poslanci, podle kterých Francie dosáhne dvou procent HDP do obrany až po roce 2027.

Francouzská vláda chce v následujících letech investovat do jaderných zbraní, munice, bezpilotních prostředků i do projektu nové letadlové lodi, která má nahradit dosluhují plavidlo Charles de Gaulle.

Návrh rozpočtu ještě posoudí senát. Vláda ho chce definitivně přijmout do 14. července, kdy Francie slaví státní svátek Dobytí Bastily, a kdy je v Paříži vojenská přehlídka.

Poslanci odhlasovali rekordní rozpočet na obranu. Vláda chce v následujících 7 letech investovat do armády přes 9,5 bilionu korun. Jde o největší obranný rozpočet od 60.let. Peníze půjdou do kapacit jaderného odstrašování, bezpilotních prostředků, munice, atd..@iROZHLAScz https://t.co/8Afhgea6ya

— Martin Balucha (@MartinBalucha) June 7, 2023

Martin Balucha

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. ONLINE: Fiorentina - West Ham 0:0. V Edenu se hraje o evropskou trofej, diváci v první půli gól neviděli

  2. Fotbalový útočník Messi opouští Evropu, podepíše smlouvu s americkým Interem Miami

  3. Poslanci ve Francii schválili rekordní výdaje na obranu. Je to největší rozpočet od 60. let

  4. Šikana Ukrajinců v Česku se zhoršuje. ‚Souvisí to i s nástupem dezinformátorů,‘ říká právnička

  5. Kyjev žádá mezinárodní soud o vyšetření zničení Kachovské přehrady. Důvodem je i špatný přístup k ní

  6. Kajakáři pojedou na Světovém poháru v Troji nezvykle už v pátek, Přindiš chce vidět fotbalové fanoušky

Aktuální témata

Prezidentské volby 2023, Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme