Poslanci ve výborech řeší korespondenční volbu, objevily se první úpravy

před 3 měsíce 110

před 1 mminutou|Zdroj:

ČT24

Události: Sněmovní výbory o korespondenční volbě (zdroj: ČT24)

Korespondenční volbou pro Čechy v zahraničí se začaly zabývat sněmovní výbory a už jsou na stole její první úpravy. Koalice chce záměr prosadit, aby krajanům ulehčila hlasování. Opozice je proti a mluví o porušení ústavních principů.

První únorový den začal korespondenční volbu řešit zahraniční výbor. Rozprava byla krátká, jednání pak přerušil a do konce měsíce byla stanovena lhůta na pozměňovací návrhy. 

Téma otevřel i výbor pro veřejnou správu. Na rozdíl od zahraničního to od pléna přikázané sice neměl, návrh ale i tak chtěl probrat. Rovněž dal termín pro podání úprav. „Jsme otevřeni k věcné diskusi s opozicí o technických úpravách. Pokud je tam něco, co jim technicky vadí. V kuloárech se bude jednat, jestli nedojde ještě k nějaké dohodě,“ uvedl místopředseda poslaneckého klubu a člen zahraničního výboru Ondřej Lochman (STAN).

Možné pozměňovací návrhy ke korespondenční volbě

Už teď se mezi opozicí, ale i koalicí debatuje třeba o upřesněních v případě prokazování bydliště. ANO také mluví o tom, aby hlasy ze zahraničí směřovaly nejen do vylosovaných krajů, ale napříč republikou. Dál také o zpřesnění pro možné využití plných mocí.  

„Diskutujeme na klubu, je to v přípravě. Myslím, že jedna oblast bude tato a druhá srovnání účinnosti, kdy korespondenční volby jsou možné už v roce 2025,“ poznamenal člen výboru pro veřejnou správu Robert Kralíček (ANO).

Zákon o správě voleb, který změna novelizuje, má přitom plánovanou účinnost o rok později. Navíc ještě čeká na projednání Senátem. Úpravu chce předložit i druhé opoziční hnutí, koalice zase trvá na původní verzi. „Je nevysvětlitelné našim spoluobčanům, že jim můžeme ulehčit možnost výkonu jejich základního práva už v dalších sněmovních volbách, a neučiníme to,“ podotkla šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

„My bychom byli moc rádi, kdyby se ta účinnost posunula, protože by se s tím dalo něco udělat, aby to bylo od roku 2026 nebo 2027,“ řekl předseda opozičních poslanců SPD Radim Fiala.

Ústavně-právní výbor, který je pro předlohu garanční, má návrh poprvé otevřít 14. února. Téma by ale mohly řešit i další orgány sněmovny, opoziční poslanci to neúspěšně navrhovali už na plénu. Někteří to chtějí zkoušet dál.

Další návrhy na možné jednání

Po projednání ve výborech se návrh opět vrátí do jednacího sálu. Právě během druhého čtení ještě mohou poslanci přicházet s dalšími úpravami. I když se jednání prvního z výborů počítalo na minuty, debata na plénu se opět očekává v rámci hodin nebo dní.

Přečtěte celý článek