Poslanci z výboru se dostanou ke spisu k Čapímu hnízdu, Šaroch ho pošle do sněmovny

5 měsíce starý 29

Předsedkyně mandátového a imunitního výboru Helena Válková (ANO) kritizovala žalobce po zaslání první žádosti o zpřístupnění spisu, že vůbec nereagoval. „Jakákoliv známka života chybí,“ glosovala Válková jeho přístup, zatímco další člen výboru Marek Benda (ODS) Šarocha obvinil, že průtahy jsou „možná jeho styl práce“.

Nyní se situace změnila. „Státní zástupce nám vyšel vstříc a 7. prosince bude spis doručen do prostoru k tomu účelu vhodně připravenému přímo v mandátovém a imunitním výboru,“ řekla Válková Právu. Novinkou je i to, že žalobce svolil k převozu spisu do sněmovny. V minulosti, když žádal o Babišovo vydání, museli poslanci chodit na policii.

Výbor, který musí dát sněmovnímu plénu doporučení, jak hlasovat o žádosti o Babišovo vydání, začal sice o záležitosti jednat ve druhé polovině listopadu, ale protože neměl odpověď na žádost o zpřístupnění spisu, jednání odložil. Zřejmě se k němu vrátí až v příštím roce. Členové výboru budou mít k nastudování spisu po 7. prosinci tři týdny, tedy až do období mezi svátky.

Andrej Babiš, který předsedá končící vládě a chystá se na odchod do opozice, byl obviněn v souvislosti s padesátimilionovou dotací na Čapí hnízdo. Stíhán je spolu s někdejší manažerkou Agrofertu Janou Nagyovou.

O Babišově vydání bude rozhodovat již třetí Poslanecká sněmovna. Jeho stíhání kvůli Čapímu hnízdu poprvé povolili poslanci již v období 2013 až 2017, poté znovu v období následujícím.

Žalobce Šaroch dosud vydal dvě zásadní rozhodnutí. Předloni v září stíhání Babiše zastavil, tento krok však následně revidoval nejvyšší státní zástupce. Letos v srpnu žalobce vrátil věc policii k došetření – právě kvůli výslechům nových svědků, což mu vyčítala nadřízená instituce. Šaroch nicméně jednoznačně odmítl, že by odkládal rozhodnutí, zda podá žalobu, byť připustil, že „možná to tak vypadá“. 

Zdroj