Poslanec Birke popsal svůj boj s covidem, při kterém chrlil krev. Tak jsem se nebál ani při mrtvici, líčí

2 měsíce starý 8

Poslanec sociální demokracie Jan Birke se nakazil koronavirem a poté, co se při domácí léčbě jeho stav nelepšil a naopak zhoršoval, musel být převezen do nemocnice. Nakonec se z nejhoršího dostal, ale bylo to podle něj hotové peklo. Na žádost lékařů a sester, kteří jsou podle něj zcela vyčerpaní, promluvil o tom, jaké to bylo.

Covid-19 se poslance Birkeho držel dvacet dní. Jeho test vyšel pozitivní 9. února. “Za dvě hodiny mi vyskočila teplota na 39,6 a tato teplota se držela 9 dní osm hodin každý den,” uvedl Birke pro server Blesk.cz. Nemocnice v Hradci Králové i Náchodě už ale narážely na své kapacity, a tak zůstal doma. Poslanec věděl, že to nebude snadné. Vzhledem ke svému problematickému zdravotnímu stavu totiž patří do rizikové skupiny. Epidemiolog Roman Prymula ho prý varoval, že pokud ho covid dostihne, měl by počítat s těžkým průběhem. Proto doma dostával infuzi, jenže se mu začaly ztrácet žíly.

Po devíti dnech sednete na postel, máte 37,6 a máte pocit, že jste to zvládl,“ vzpomíná na nedávné zážitky Birke, který dodává, že tak jednoduché to nebylo. „Ten covid je v tom naprosto zrůdný, protože během tří hodin se ten stav tak zhoršil, že jsem přestal dýchat. Normálně se začnete dusit.” V nemocnici se pak už jen zjistilo, že má oboustranný zápal plic, tedy nejhorší možnou komplikaci.

Odvedli mě na toaletu, do sprchy a najednou jsem měl pocit, že mám sladko v puse. Začal jsem kašlat krev,” vypráví Birke. “Po tom všem, co jsem zažil, jsem si říkal, že takhle nějak asi vypadá konec. A můžu vám říct, že jsem se poprvé bál. Ano, poprvé v životě jsem se opravdu bál.” V minulosti přitom prodělal opakovanou mozkovou mrtvici, ale tentokrát se o život bál mnohem více.

Mělo to dva efekty. Jeden, kdy jsem se psychicky zlomil a myslel jsem, že je konec. A pak jsem si najednou lehnul, podíval jsem se do stropu a říkal jsem si, ‘přece tu nechcípnu. Mám děti, mám ženu, mám skvělý tým,” uvádí Jan Birke.

Podle poslance byla nemocnice zcela přeplněná a lékaři a zdravotní sestry nevěděli, kam dříve skočit. Ve stejnou chvíli kolem něj bylo 21 podobných případů. “Na pokoji jsem ležel s klukem, kterému bylo 38 roků, a střídal jsem kluka, kterému bylo 31 let a měl embolii plic,” říká Jan Birke, podle kterého se covid v žádném případě nesmí podceňovat a je třeba udělat vše, aby se jeho šíření zastavilo.

Foto: Facebook Jana Birkeho

Zdroj