Poslanec SPD uvádí nepravdivá čísla o amerických volbách. Argumentuje tím proti distančnímu hlasování

před 1 týden 22

Poslanec SPD Zdeněk Kettner podložil své odmítání distančního hlasování (korespondenční volby) zmínkou o údajném americkém volebním podvodu. Uvádí přitom čísla o americkém hlasování, která nejsou pravdivá.

Poslanec a člen Stálé komise pro Ústavu České republiky svůj postoj vysvětloval 12. února na Parlamentních listech.

„Tak jsem prý extremista, když jsem proti korespondenčnímu hlasování. Už jsem si zvykl, že kdo nesouhlasí s vládou, dostane od ní tuhle nálepku. O tématu se řeklo hodně. Lidé, kteří se v právu vyznají lépe než já, varují, že tato změna může být protiústavní, protože porušuje tajnost a přímost (tedy osobní účast) u hlasování. Nebudu se spouštět do velkých rozborů, jen vám zkusím lidsky vysvětlit, proč podle mě hrozí manipulace (či krádež) voleb,“ píše poslanec.

Pak uvádí jako argument údajnou nesrovnalost ohledně počtu hlasů.

„Každý asi máme v živé paměti, k čemu došlo v USA při posledních prezidentských volbách. Najednou se objevilo přes sto milionů korespondenčních lístků (více než dvojnásobek, než běžně). A kupodivu, skoro všechny pro Joe Bidena. Právě tohle mu zajistilo vítězství. Kdyby se počítaly jen hlasy řádně odevzdané ve volebních místnostech, prezidentem by zůstal Donald Trump. Jen si to vezměte – dvě třetiny všech započítaných voličů hlasovalo poštou, zatímco o čtyři roky dříve to byla jen jedna čtvrtina,“ napsal poslanec Kettner.

Joe Biden v posledních volbách dostal 81 milionů 268.924 hlasů, což je ještě méně, než číslo 100 milionů, které uvádí Kettner. Donald Trump, který volby prohrál, dostal 74 milionů 216.154 hlasů.

Donald Trump se pokoušel výsledek voleb napadnout soudně, nicméně všechny soudy jeho právní tým prohrál. Z pokusu o volební podvod je mezitím podezřelý on sám.

Dne 2. ledna 2021 během hodinového konferenčního hovoru Donald Trump tlačil na státního tajemníka státu Georgia Brada Raffenspergera, aby výsledky prezidentských voleb změnil . Už před tímto telefonátem Trump a lidé z jeho kampaně opakovaně hovořili se státními a místními činiteli nejméně ve třech státech, v nichž prohrál, a naléhali na ně, aby přepočítali hlasy a vyhodili některé hlasovací lístky, nebo nahradili demokratickou kandidátní listinu republikánskou. V jednom okamžiku Trump Raffenspergerovi řekl: „Chci udělat toto. Chci jen najít, ehm, 11.780 hlasů, což je o jeden hlas více než máme (bylo to 11 779 hlasů, pozn. red.), protože jsme v tomto státě vyhráli.“ Navíc naznačoval, že se Raffensperger se mohl dopustit trestného činu, když výsledky voleb v Giorgii odmítl zrušit.

Komentátoři připomínají, že v roce 2020 byl skutečně vysoký podíl korespondenčních hlasů a hodně takto hlasovali demokraté. Přičítají to vlivu covidového období, kdy demokraté brali hrozbu pandemie vážněji než republikáni.

Přečtěte celý článek