‚Pošlete mě na smrt.‘ Český soud posvětil vydání vora v zakoně, šéf mafiánů se bojí absolutního trestu v USA

4 měsíce starý 29

Vydání gruzínského občana Polada Omarova do USA, Gruzie i Kazachstánu je přípustné. Ve čtvrtek o tom rozhodl Městský soud v Praze. Rozhodnutí není pravomocné, pokud by ho ale potvrdil Vrchní soud v Praze, rozhodne o tom, do které země bude muž vydán, ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

Praha 13:32 25. května 2023

ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Spojené státy označují Omarova za takzvaného vora v zakoně, tedy vysokou autoritu v prostředí zločineckých skupin.

Ruští mafiáni se vrací do Česka. Můžou nahradit vyhoštěné špiony z ambasády, upozorňuje Slonková

Číst článek

USA podle dřívějších informací médií žádají o jeho vydání kvůli podezření, že byl součástí spiknutí s cílem zavraždit íránsko-americkou novinářku a aktivistku Masíh Alínežádovou.

Státní zástupkyně Hana Andělová navrhovala, aby soud umožnil vydání Omarova do všech tří zemí, právník muže nesouhlasil jen s vydáním do USA. Omarova soud vyslechl prostřednictvím videokonference.

‚Objednaný proces‘

Muž odmítl, že je zločincem, uvedl, že pokud ho Česko do Spojených států vydá, „pošle ho na smrt“. Soudní proces si podle něj objednali jeho nepřátelé. Soudce Tomáš Kubovec Omarova upozornil, že mu v USA nehrozí trest smrti, ale maximálně doživotní trest.

Čeští policisté zadrželi Ázerbájdžánce s gruzínským občanstvím na základě mezinárodního zatykače na začátku ledna letošního roku. Od té doby je muž ve vazbě. 

Nájemná vražda

Americké ministerstvo spravedlnosti následně informovalo o tom, že tamější prokurátoři obvinili tři členy východoevropské zločinecké organizace s vazbami na íránskou vládu ze spiknutí s cílem zavraždit Alínežádovou.

Tresty pro arménskou mafii platí. Ústavní soud odmítl stížnost bosse Soghojana

Číst článek

Aktivistka, která žije v New Yorku, je dlouholetou kritičkou íránských zákonů o zahalování hlavy.

Na sociálních sítích opakovaně propagovala videa, na nichž ženy v Íránu tyto zákony porušují.

Zmařené spiknutí bylo podle amerických úřadů podporované Teheránem. Není známé, kvůli jakým trestným činům žádají o Omarovo vydání zbylé dvě země.

Teror

Server investigace.cz v minulosti uvedl, že Omarov je šéfem jedné z větví ruskojazyčné mafie, jenž spolu se svou zločineckou skupinou terorizoval značnou část ázerbájdžánské enklávy v Rusku a Ukrajině.

Vydání do cizího státu povoluje ministr spravedlnosti, může tak ale udělat pouze v případě, že soudy vydání pravomocně povolí. Názorem soudů se ministr řídit nemusí.

ČTK

Zdroj