‚Pošlou děti bez roušky a nechtějí testování.‘ Některé školy v Pardubickém kraji řeší problémy s rodiči

1 měsíc starý 6

Základní školy v Pardubickém kraji ve čtvrtek převzaly od dobrovolných hasičů antigenní testy. V pondělí zahájí rotační výuku na prvním stupni, žáci budou muset dvakrát týdně absolvovat samotesty na případnou přítomnost nákazy koronavirem. Někteří rodiče dopředu oznamují, že do školy děti nepošlou, nebo odmítají testování a roušky, uvedli zástupci škol.

Chrudim 15:35 8. dubna 2021

Do základních škol na Pardubicku přišly testovací sady. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Už mám e-maily od několika rodičů, že děti pošlou do školy bez roušky a nepřejí si testování. Děti nevpustíme do školy, máme pokyn od ministerstva zdravotnictví, tím se budeme řídit. Rodiče hledí na svůj zájem, ale už ne na učitele, na ostatní,“ řekl ředitel Základní školy bratranců Veverkových v Pardubicích Leoš Šebela.

Podobnou zkušenost s odpíráním nošení roušek má Základní škola Dr. Peška v Chrudimi. Do školy ale dítě bez ochrany dýchacích cest nesmí, jediná výjimka je, že má zdravotní indikace a má potvrzení od lékaře.

Školy se pro žáky prvního stupně otevřou v pondělí. Do školek půjdou jen předškoláci

Číst článek

„Nezvládáme komunikaci s rodiči. Předtím, co se dělo s rouškami, a děje se stále. Rodiče mají oporu v právnících, sdružují se na sociálních sítích, ministerstvo na to nereaguje vůbec. Necítíme podporu,“ řekl ředitel Jaroslav Víšek. Obává se, že někteří rodiče podají žaloby.

Děti se budou testovat buď ve třídách, nebo v jiných určených místnostech. Se samotestováním dvakrát týdně jim pomohou učitelé a asistenti. Manuál z ministerstva přišel v úterý odpoledne. „Zase máme šibeniční termín. Rodiče mohou být testování přítomni,“ řekl Šebela.

V mateřských školách budou dětem provádět testování výhradně rodiče. „Řešili jsme i rizika testování. Testovací sady, které přišly, nemají český návod, je v nich uvedena informace, že mohou být prováděny jen odborným personálem. Vnímáme zde rizika žalob a střetů s některými rodiči, někde již takové signály máme. Chtějí účast dětí ve škole a školce i bez testů a ochrany úst,“ řekl náměstek primátora Pardubic Jakub Rychtecký (ČSSD).

Očkování učitelů

Ne všichni učitelé při zahájení rotační výuky budou již očkovaní. Na chrudimské škole má očkování za sebou 40 procent personálu, starší ročníky ho absolvovaly, mladší pedagogové na termín čekají. V pardubické škole je to obdobné, polovina z pedagogického sboru na očkování čeká.

„U nás většina učitelů, co zahájí rotační výuku, naštěstí očkování má. Díky otevření očkovacího centra v LDN Rybitví jsem šel po přihlášení do registru asi za šest dní na očkování,“ řekl Šebela.

Premiérovi je náročné něco vysvětlit. Rotace ve školách sníží nákazu až o 90 procent, říká Levínský

Číst článek

Podle dat před deseti dny mělo první dávku očkování z celkového počtu zájemců 29 procent pracovníků pardubických MŠ a ZŠ. „O této situaci jsem informoval pana hejtmana, přislíbil větší důraz na prioritizaci cílové skupiny. Situace se v posledním týdnu pozvolně zlepšuje. Očkování jde tedy pomaleji, než bylo vládou slibováno, proočkovanost měla být při návratu dětí do škol mnohem vyšší,“ řekl náměstek primátora.

Antigenní testy převáželi profesionální hasiči ze skladu v úterý, 211 050 testů vezli na stanice dobrovolných hasičů, kteří je ve čtvrtek dál distribuovali do základních škol v Pardubickém kraji.

ČTK

Zdroj