Pospíšila odvolali z čela zastupitelů Spojených sil pro Prahu. ‚Rozhodnutí respektuji,‘ uvedl

2 měsíce starý 14

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) v pátek odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richter (TOP 09). Agentuře ČTK to potvrdilo několik zastupitelů Spojených sil. Pospíšil podle svých slov rozhodnutí respektuje.

Praha 18:23 7. května 2021

Jiří Pospíšil | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pro odvolání Pospíšila hlasovalo sedm ze 13 zastupitelů Spojených sil. Podle informací agentury ČTK se o možném odvolání mluvilo už několik týdnů. Důvodem byla mimo jiné právě Pospíšilova vytíženost jako poslance v Evropském parlamentu a ve vedení pražské TOP 09.

Klub na magistrátu ani zastupitelstvo Pospíšil neopouští. „Respektuji rozhodnutí. Mám čisté svědomí a odcházím nezhrzen. V žádném případě neodcházím z pražské politiky a nadále se plně budu věnovat výkonu mandátu zastupitele,“ řekl Pospíšil.

Důvody odvolání považuje za zástupné a za mocenský boj v klubu. „Dál to ale nechci rozvádět. Stál jsem spolu s Hanou Marvanovou u zrodu Spojených sil, což je úspěšný politický projekt, a dál budu naplňovat politický program,“ dodal.

V metropoli má silnou podporu pražské TOP 09, proto neodstoupil v uplynulých týdnech sám, ale čekal na odvolání, řekl. Pospíšil byl spolu s Hanou Kordovou Marvanovou (STAN) lídrem kandidátky Spojených sil ve volbách v roce 2018.

Nový předseda klubu Richter

Novým předsedou klubu byl zvolen šéf magistrátního výboru pro dopravu a někdejší starosta Prahy 5 Pavel Richter. Pro jeho zvolení hlasovala těsná nadpoloviční většina sedmi členů klubu. Podle Richtera je klíčové, aby vládnoucí koalice Spojených sil, Pirátů a Prahy Sobě fungovala bez problémů.

Na Pražském hradě obnovili po měsíci kontroly u vstupu. ‚Kvůli bezpečnostní situaci,‘ vysvětluje policie

Číst článek

„Budu se snažit, abychom byli pro naše partnery v koalici, opozici i v městských částech předvídatelní a empatičtí k jejich problémům a potřebám,“ uvedl Richter.

S výjimkou zastupitelského klubu Prahy Sobě se předseda změnil u všech stran v zastupitelstvu. Na funkci v říjnu 2019 rezignovala Michaela Krausová (Piráti), důvodem byly informace v médiích, že se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux. Nahradil ji Viktor Mahrik.

Novým předsedou klubu ANO se loni v listopadu stal Radomír Nepil, který vystřídal zastupitele a poslance Patrika Nachera, který skončil zejména z časových důvodů. Letos v únoru pak odstoupila z čela zastupitelů ODS Alexandra Udženija, neboť se stala předsedkyní magistrátního kontrolního výboru.

Volby v Praze vyhrála ODS, má 14 mandátů. Na druhém místě skončili Piráti, kteří mají 13 zastupitelů, stejný počet jako třetí Praha Sobě a čtvrté Spojené síly pro Prahu. ANO má 12 zastupitelů.

ČTK

Zdroj