Nová izraelská velvyslankyně v Rusku Simona Halperinová nastoupila v lednu. Teď poskytla rozhovor ruskému listu Kommersant, který vyvolal nelibost ruských vládních kruhů, které si ji hodlají předvolat, aby podala vysvětlení. Velvyslankyně hovořila o tom, jaký je postoj Izraele k válce na Ukrajině a především o narušených izraelsko-ruských vztazích po zásahu Izraele v Gaze.
Simona Halperinová se narodila v Rize, tedy na území bývalého SSSR a její otec pochází z Leningradu. Tam také rodina žila do doby, než se její rodiče rozvedli a ona, tehdy šestiletá, se s matkou přestěhovala do Izraele.
Rodinné kořeny jí umožňují zdůraznit spojení její rodiny s Ruskem. Oba dědečkové bojovali v Rudé armádě. To má význam v době, kdy Kreml obviňuje každého, kdo nesouhlasí s jeho politikou, z fašismu a nacismu. Velvyslankyně dala najevo znepokojení nad výroky ruských činitelů, které znevažují židovský národ a událost holokaustu
„Není mi příliš jasné, proč ministr zahraničí Sergej Lavrov význam této zrůdné události (holocaustu) bagatelizuje. Ano, mnoho národů utrpělo těžké ztráty a ruský národ zaplatil za vítězství nad nacismem miliony a miliony životů. A my si to připomínáme. Ale nikdy v historii svět nepoznal tak masové a systematické vyhlazování lidí pouze na základě národnosti. To zažil pouze židovský národ. To budu opakovat i nadále,“ řekla Simona Halperinová.
Šéf ruské diplomacie na jaře 2002 pronesl několik výroků, které vyvolaly znechucení nejen v Izraeli. Prohlásil, například, že fakt, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je Žid, neznamená, že jeho země není nacistická. Nacistický vůdce Adolf Hitler měl podle něj také „židovskou krev“. Jair Lapid, tehdy ministr zahraničí, Lavrovova tvrzení jednoznačně odmítl. „Poznámky ministra zahraničí Lavrova jsou jak neodpustitelné a strašné, tak i historicky chybné. Židé nevraždili Židy během holokaustu. Nejhorší formou rasismu proti Židům je obviňovat je z antisemitismu,“ prohlásil Lapid.
Otázka padla i na to, jaký je postoj Izraele k Ukrajině.
„Tento postoj je dobře znám. Izrael podporoval a nadále bude podporovat princip územní celistvosti a suverenity Ukrajiny. Poskytujeme Ukrajině humanitární pomoc a otevřeli jsme tam polní nemocnici. Tento postoj se od začátku nepřátelských akcí nezměnil,“ odpověděla velvyslankyně.
Vyjádřila také údiv nad postojem Ruska k teroristické organizaci Hamás.
„Máte seznam teroristických organizací zakázaných v Rusku. Je na něm i Muslimské bratrstvo. Ale Hamás je palestinská odnož Muslimského bratrstva. Proč na tomto seznamu není? Mezitím Hamás otevřeně prohlašuje, že toto není poslední 7. říjen, že budou další 7. říjny, deset dalších takových 7. říjnů. Neskrývají to, netají se tím, naopak, jsou na to hrdí. Proč tedy Rusko nevystupuje nejen proti terorismu, ale také proti opakování 7. října?“
Zmínila také tvrzení Kremlu, že jednání s Hamásem vede kvůli osvobození rukojmích držených teroristy v Gaze. Uplynuly ovšem už čtyři měsíce a ti lidé stále nebyli propuštěni. Zatímco Írán podněcuje Hamás, Hizballáh a Hútíje, kteří brání svobodné plavbě v Suezském průplavu a Rudém moři, od Ruska nepadlo v Radě bezpečnosti OSN „ani slovo odsouzení“.
„Naopak je solidární s Jihoafrickou republikou, která podala absurdní žalobu na Izrael u Mezinárodního soudního dvora OSN a obviňuje jej z genocidy. Jsem rád, že soud toto obvinění nepotvrdil, ale pouze nařídil Izraeli ‚zdržet se genocidy‘ a zajistit dodávky humanitární pomoci do Gazy. No, jak se říká, dobré ráno! Izrael to dělá od prvního dne. Humanitární pomoc do Gazy dodalo již více než šest tisíc kamionů,“ konstatuje velvyslankyně.
„Postoj Ruska mě znepokojuje a deprimuje, protože kvůli němu vaše země ztrácí sympatie Izraelců, včetně rusky mluvících,“ dodává k tomu.
Dále popisovala izraelské snahy dohodnout se s Palestinci, a to od první smlouvy v roce 1993, na což podle ní nepřichází adekvátní odpověď z druhé strany.
„V roce 2005 jsme se dobrovolně stáhli z pásma Gazy. S Palestinci jsme se nedokázali na ničem dohodnout a řekli jsme si: tato enkláva v žádném případě nikdy nebude součástí Izraele. Stáhli jsme armádu a všechny osady. Ponechali jsme skleníky a drobný průmysl a zaplatili jsme jejich izraelským majitelům odškodné. Do Gazy proudily miliardy dolarů od mezinárodních organizací. A na co byly tyto peníze vynaloženy? Na tunely a zbraně,“ říká Simona Halperinová.
Nakonec zapochybovala o tom, že Rusku skutečně jde o bezpečnost Izraele.
„Ruské vedení, a to i na prezidentské úrovni, opakovaně prohlásilo, že bezpečnost Izraele je strategickým zájmem Ruska. Bohužel po 7. říjnu jsme viděli, že tato zásada přestala být relevantní. Zdá se mi, že ruské vedení plně nepochopilo, že jsme vstoupili do jiné, strašlivé reality. Hamas podporovaný Íránem provedl brutální, nelidský útok. Vypalovali domy s jejich obyvateli, zabíjeli ženy, starce a děti. Zahynulo více než 1 200 Izraelců, více než 240 lidí bylo zajato jako rukojmí, z nichž 136 je stále v rukou Hamasu… Nějakou dobu trvalo, než Rusko tento útok veřejně odsoudilo,“ prohlásila velvyslankyně.
Ruské ministerstvo zahraničí si Simonu Halperinovou kvůli takzvaným „nepřijatelným komentářům“ předvolá, uvedla agentura TASS. Halperinová podle ministerstva v rozhovoru pro ruský deník Kommersant, který byl zveřejněn v neděli, zkreslila zahraničněpolitický postoj Ruska. Její komentáře ministerstvo označilo za „krajně nepovedený začátek“ jejího diplomatického působení, které začalo loni v prosinci.