Postup ministerstva průmyslu ohledně dostavby Dukovan vyvolal kritiku. Premiér přislíbil další jednání

5 měsíce starý 51

Podle části opozice ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) obešel vládu i bezpečnostní složky, když by měl být o podklady k bezpečnostní prověrce požádán také ruský Rosatom. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že Havlíček ho informoval o aktuálních krocích k Dukovanům jen ústně, po zahraniční rozvědce stanovisko nechtěl.

Babiš nicméně uvedl, že Havlíček postup při tendru na Dukovany projednal s předsedou ČSSD Hamáčkem i rozvědkami, s plánovanými kroky podle něj souhlasili. Havlíček zdůraznil, že žádost o podklady k bezpečnostnímu posouzení možných uchazečů o výstavbu nového bloku Dukovan není zahájení výběrového řízení.

KSČM nařkla Stanjuru ze lži

Poslanec Zbyněk Stanjura (ODS) spojil změnu postoje KSČM k nouzového stavu s tím, že kvůli Dukovanům má být předběžně osloven i Rosatom. Komunisté ho nařkli ze lži. Právě o prodloužení nouzového stavu v pátek sněmovna jedná.

Část opozice naléhala na to, aby se nynějším postupem ministerstva průmyslu a obchodu ohledně Dukovan zabývala dolní komora ještě před jednáním o žádosti vlády o další prodloužení nouzového stavu. Po Babišově oznámení návrh na zařazení debaty o jaderné elektrárně na program schůze opozice stáhla.

Pro Petříčka jde o nepochopitelný krok MPO

„Pro mě je tento krok nepochopitelný. My zde máme jasné vyjádření naší české bezpečnostní komunity, která upozornila na rizika spojená s tímto největším investičním projektem v novodobých dějinách České republiky,“ komentoval postup Havlíčkova resortu ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Projekt, který bude možná vytvářet závislost na jiné zemi, musí podle šéfa diplomacie zohlednit, jaká jsou zde bezpečnostní rizika a jak se vyvarovat možným hrozbám.

Ministr také sdělil, že rizikem je i odkládání konečného rozhodnutí o Dukovanech po volbách. „My jsme jasně řekli, že chceme řešit energetickou bezpečnost, zásobování elektřinou českých domácností. To, že se odkládá něco, co už mohlo být dořešeno v tomto volebním období, je podle mě špatně. Já jsem řekl, že toto může vést k tomu, že zabijeme českou jadernou energetiku,“ doplnil. 

Zdroj