Potřebujeme globální pandemickou úmluvu, vyzývají světoví lídři

5 měsíce starý 8

„Pandemie covidu-19 zafungovala jako drsná a bolestivá připomínka, že nikdo není ochráněn, dokud nejsou ochráněni všichni,” píše se ve společném textu, který byl uveřejněn v desítkách novin po celém světě.

Zvyšující se mezinárodní napětí ohledně dodávek vakcín způsobilo kritiku některých států, které se vydaly cestou izolacionismu a nacionalismu. Světoví lídři připomínají, že právě tyto dva toxické prvky se snažili jejich předchůdci po druhé světové válce nahradit solidaritou a spoluprací. Před stejným úkolem stojí lidstvo i nyní, píší politici.

Jako jedno z řešení navrhují připravení nové mezinárodní smlouvy o „připravenosti reakce na pandemii”. Ta by měla vycházet z principů ukotvených v ústavě Světové zdravotnické organizace (WHO).

Transparentnost a společná odpovědnost

Hlavním cílem by podle signatářů bylo podpořit celospolečenský přístup a usnadnit komunikaci mezi jednotlivými vládami. „To zahrnuje výrazné posílení mezinárodní spolupráce za účelem zlepšení výstražných systémů, sdílení údajů, výzkumu a místní, regionální a globální výroby a distribuce protiopatření v oblasti veřejného zdraví, jako jsou vakcíny, léky, zdravotní pomůcky a diagnostika,” vysvětlují lídři.

Podle nich je potřeba, aby se v budoucnu vlády chovaly více transparentně a přijaly společnou odpovědnost.

Pod prohlášením je podepsáno 25 světových lídrů z různých koutů zeměkoule, například Německa, Francie, Nizozemska, Itálie, Spojeného království, Jižní Koreje, Ukrajiny nebo Indonésie. Zástupce České republiky mezi signatáři není.

Sepsání textu iniciovali ředitel WHO Tedros Ghebreysus a předseda Evropské rady Charles Michel.

Právě Michel byl tím, kdo téma pandemické úmluvy jako první zvedl na Valném shromáždění OSN loni v prosinci. „Mezinárodní společenství musí pro budoucí generace vybudovat pandemickou obranu, která bude fungovat i po skončení dnešní krize,” řekl na úterní tiskové konferenci Michel.

Některé zahraniční komentátory zarazilo, že se k výzvě nepřipojily hlavní tři světové mocnosti: tedy Spojené státy, Čína a Rusko. Podle WHO ale zástupci prvních dvou zemí reagovali na návrh pandemické úmluvy pozitivně. K Rusku se Ghebreysus nevyjádřil.

Zdroj