Použití smrtící síly proti Floydovi nebylo nutné, měl pouta, nekladl odpor, řekl u soudu policejní expert

4 týdny starý 11

Bývalý policista Derek Chauvin, který před americkým soudem čelí obžalobě z vraždy a zabití George Floyda, použil smrtící sílu. Ve středu to řekl policejní expert na používání donucovacích prostředků, kterého si jako svědka předvolala žalující strana. Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat.

Minneapolis 6:51 8. dubna 2021

Kresba ze soudu s bývalým policistou Derekem Chauvinem zachycuje obžalovaného, jak sleduje záběry ze zásahu proti Georgi Floydovi | Foto: Jane Rosenberg | Zdroj: Reuters

Jody Stiger z losangeleské policie vypověděl, že Chauvin tlačil na Floydův krk od okamžiku, kdy ho policisté natlačili k zemi, do doby, než k bezvládnému muži přijeli záchranáři. Uvedl také, že použití síly proti Floydovi nebylo nutné poté, co ho mu policisté nasadili pouta. „Ležel na břiše, byl spoutaný a nepokoušel se klást odpor,“ cituje Stigera britská BBC. Dodal, že když má někdo ruce spoutané za zády, hůř se mu dýchá. „Když k tomu přičtete hmotnost těla, jen to zvýší pravděpodobnost smrti,“ řekl Stiger.

Policista, který dusil George Floyda, stanul před soudem. ‚Proces století‘ v USA vyvolává bouřlivé emoce

Číst článek

Žalující strana se snaží soud přesvědčit, že Chauvin použil proti neozbrojenému Floydovi nepřiměřenou sílu, zatímco Chauvinovi obhájci chtějí přitáhnout pozornost k tomu, že Floyd údajně užíval drogy.

Soudní znalkyně ve středu řekla, že tablety, které policisté našli ve Floydově autě, obsahovaly metamfetamin a syntetický opioid fentanyl. Stejné látky obsahovaly i zbytky tablety nalezené v autě policejní hlídky, jež Floyda zatýkala. Byly na ní stopy DNA Floydových slin.

Chauvinův zákrok a počínání jeho kolegů zachycené kamerami kolemjdoucích rozpoutalo masivní protesty po celých Spojených státech i v zahraničí a stalo se rozbuškou pro nové polemiky o policejní brutalitě a "systémovém rasismu" v USA vzhledem k tomu, že obžalovaný je běloch, kdežto Floyd byl tmavé pleti.

Proces s Chauvinem pokračuje druhým týdnem a očekává, že potrvá nejméně měsíc. Obhajoba prostor pro své argumenty dostane příští týden.

ČTK

Zdroj