Povinné očkování bude platit v Rakousku od února. Za nedodržování bude pokuta až 3600 eur

4 měsíce starý 24

Rakousko od února jako první evropská země zavede povinnost očkování před koronavirem pro občany starší 18 let, vynucovat ji začne po přechodné fázi v polovině března. Za nedodržení povinnosti bude hrozit pokuta až 3600 eur (asi 88 tisíc korun). Na tiskové konferenci to v neděli řekl rakouský kancléř Karl Nehammer, když představoval hotový návrh zákona, který v zemi budí značné kontroverze. Rakousko očkovací povinnost oznámilo už v listopadu.

Vídeň 17:32 16. ledna 2022

Proti zavedení povinnému očkování v Rakousku lidé opakovaně protestovali | Foto: Lisi Niesner | Zdroj: Reuters

„Vím, že je hodně lidí, kteří mají strach před očkováním,“ poznamenal Nehammer a připustil, že ani jeho slova jako člověka, který covid-19 nedávno překonal, je nemusí uklidnit. Vláda podle něj bere obavy těchto obyvatel vážně a vybízí je k dialogu. Pokud mají nedůvěru k politikům, což se podle něj nikomu nedá vyčítat, mohou se o problematice pobavit se svým lékařem, dodal.

Zaměstnanci očkovacího centra ve Vídni prodávali certifikáty bez podání vakcíny. Hrozí jim rok vězení

Číst článek

„Je to velká výzva, před kterou stojíme,“ uvedl devětačtyřicetiletý lidovecký politik. Vláda podle něj udělá v boji proti pandemii vše, co je v jejích silách.

Právo se rozhodnout

Kritici chystaného opatření tvrdí, že lidé mají mít právo se svobodně rozhodnut, jestli očkování chtějí. Upozorňují také na podle nich nedostatečnou účinnost očkování, ale i fakt, že nyní převažující varianta omikron je mírnější než její předchůdkyně.

Návrh zákona počítá s tím, že očkování bude povinné pro všechny občany starší 18 let, i když se původně uvažovalo i o tom, že se povinnost bude vztahovat na všechny starší 14 let. Výjimku budou mít například těhotné ženy či lidé, u nichž k tomu jsou zdravotní důvody. Návrhem zákona se v týdnu má zabývat parlament.

Proočkování 83 procent

Rakousko má zhruba 8,9 milionu obyvatel, starších 18 let jich je kolem 7,4 milionu, což je přibližně 83 procent. Platné očkování má nyní na 5,8 milionu dospělých Rakušanů. Kolem 1,6 milionu jich očkování buď nemá, nebo jeho platnost už vypršela, takže budou potřebovat posilující dávku.

Rakousko nepustilo do země asi stovku britských turistů, neměli platný test ani posilující dávku

Číst článek

Dodržování zákona, k jehož návrhu vláda dostala rekordní počet 108 tisíc stanovisek a připomínek od soukromých osob a institucí, začnou úřady vymáhat v polovině března. Nejprve budou kontroly namátkové, od dubna má fungovat celostátní registr očkovaných.

Neočkovaným bude hrozit pokuta 600 až 3600 eur. Každopádně by podle rakouských médií kvůli nedodržení očkovací povinnosti neměl nikdo skončit ve vězení, a to ani ti, kteří nezaplatí vyměřenou pokutu.

Rakousko je stejně jako další evropské země v těchto týdnech silně zasaženo variantou omikron. V neděli úřady informovaly o 15 419 nově nakažených za uplynulý den. Je to nejvíce za neděli od začátku pandemie.

O očkovací povinnosti se mluví také v Německu. Ve Vatikánu, což je nejmenší stát v Evropě i na světě, platí tato povinnost pro všechny zaměstnance.

ČTK

Zdroj