Povodeň 2002 den po dni: Bylo 8. srpna a povodeň zabila prvního člověka

1 měsíc starý 16

Eliška Gáfriková

Desítky mrtvých, desetitisíce zničených domů. V červenci 1997 sužovala Moravu a Slezsko nejničivější povodeň za posledních sto let. Letos od katastrofy uplynulo čtvrt století. A není to jediné smutné výročí, v srpnu to zase je 20 let od jedněch z nejhorších záplav v Čechách. Připomeňte si s Deníkem smutek, strach i naději tragických dní. Až do konce prázdnin čtěte speciál Povodně 1997/2002 den po dni.

Následky povodní v roce 2002.Zvětšit fotkuKliknutím zvětšíte Zvětšit fotografii Zvětšit fotografii Zvětšit fotografii gallery 57 fotografií v galerii ›

Následky povodní v roce 2002. | Foto: Se svolením Jaroslava Pecky

8. srpen 2002: Vlna postupuje

To, co ještě před dvěma dny vypadalo nenápadně, se začíná měnit v pohromu. Povodňová vlna se šíří dál a jižní Čechy už nejsou jedinou postiženou oblastí. Stav ohrožení už nově platí i na Plzeňsku a na příchod velké vody se připravuje také Praha - rozvodněná je Vltava a třeba i Berounka.

Zdroj: Deník

Špatně jsou na tom obyvatelé Českých Budějovic, kde řádí padesátiletá voda. „Hasiči jen v noci evakuovali přes dva tisíce lidí z Českých Budějovic, Týna nad Vltavou, Hluboké nad Vltavou, Vodňan, Protivína, a dalších měst na Malši a Blanici. Malše se vylila ze břehů kolem osmé hodiny a zaplavila ulice Českých Budějovic,“ uvádí dobové vydání Zemských novin.

Kritická je ve čtvrtek 8. srpna situace v Kaplici na Českokrumlovsku. „V noci ze středy na čtvrtek praskla Soběnovská přehrada, v Mostkách povolil rybník Pytlový. Obojí se odehrálo v časovém rozmezí pouhé čtvrt hodiny. Říčce Černé se z přívalu vody z uvolněné přehrady zvětšil průtok, Malše, která její tok přijímá, se zarazila, pak ale praskl Pytlový rybník. Na Kaplici se valila vlna z tohoto rybníka a zvýšila už i tak prudkým deštěm rozdivočelou Malši. Kolem druhé hodiny v noci přijeli místní hasiči s raftem na Bělidlo a evakuovali odtud zatopené obyvatele. Správa domů poskytla náhradní prostory. To ráno se doslova dalo vyrazit do polí a sbírat ryby,“ připomíná web Kaplice

Smutná zpráva přichází z Písecka. Živel tam bere život mladé ženě. „Podmáčený strom, který se zřítil na chatu, zabil ve Varvažově na Písecku jednadvacetiletou studentku,“ stojí v dobovém vydání Zemských novin.

Praha se připravuje

Vodohospodáří odpouští vodu z Orlické přehrady. V záplavovém území je totiž vzhledem k prázdninovému období množství dětských táborů a kempů. Pracovníci Povodí Vltavy se snaží vodu regulovat tak, aby do Prahy dorazila pouze jako pětiletá voda. Tehdejší pražský primátor Igor Němec sděluje, že hlavní město je na povodeň připraveno a lidem nehrozí bezprostřední nebezpečí.

Záplavy mezitím komplikují dopravu - zatopených je několik silnic a neprůjezdných několik železničních tratí. Na většině z nich se ale do večera daří postupně obnovit provoz.

Kromě Česka s velkou vodou zápolí i sousední země - Rakousko (několik hraničních přechodů s touto zemí je uzavřeno), Německo i Slovensko.

Povodeň 2002
• Povodeň postihla území v povodích řek Vltava a Labe, později také Ohře a Dyje, šlo tedy zejména o jižní, střední a severní Čechy. Velká voda se ale nevyhnula ani Moravě. Katastrofu způsobila ve stejnou dobu i v zahraničí, především v Německu, Polsku, Slovensku, Rakousku a Maďarsku
• Velká voda zasáhla třetinu Česka
• Záplavy způsobily intenzivní srážky
• První povodňová vlna se odehrála především ve dnech 7. až 9. srpna 2002, mnohem horší následky měla ovšem na rozdíl od povodní v roce 1997 druhá povodňová vlna, která zemi sužovala ve dnech 12. až 16. srpna 2002
• Průtoky měly na některých místech charakter až tisícileté povodně
• Zemřelo 17 lidí a 134 zvířat z pražské zoo, zničeny nebo poškozeny byly tisíce domů
• Škody se vyšplhaly na 73 miliard korun

Zdroj: Wikipedia

Povodeň 2002 den po dni:

Následky povodní v roce 2002.

Povodeň 2002 den po dni: Bylo 6. srpna a déšť předznamenal tragédii

Ničivé povodně roku 2002 ve Strakonicích.

Povodeň 2002 den po dni: Bylo 7. srpna a voda zaplavila jižní Čechy

Zdroj