Povodňová situace v Německu se uklidňuje, pokračují vyprošťovací práce

3 měsíce starý 14

foto Záplavami poničená silnice u města Berchtesgaden v Německu (19. července 2021).

Euskirchen/Pasov (Německo) - Situace v Německu, které v uplynulých dnech postihly ničivé záplavy, se uklidňuje. Bavorské město Pasov se patrně vyhne rozsáhlejší povodni, zlepšení hlásí také Sasko, které částečně zprovoznilo železniční trať mezi Drážďany a Prahou. Na západě země, kde nejničivější povodeň za poslední desetiletí připravila o život nejméně 165 lidí, pokračují vyprošťovací práce. Informovala o tom agentura DPA. Německá meteorologická služba DWD uvedla, že Německu by se měly v následujících dnech srážky až na ojedinělé přeháňky a bouřky vyhnout.

Záplavy, které západní část Německa postihly po středečních bouřkách a lijácích a které v sobotu zasáhly i východ země, si podle aktuálních údajů vyžádaly více než 160 lidských životů. V Porýní-Falci, konkrétně v nejhůře postiženém okrese Ahrweiler, registrují podle dnešního sdělení policie 117 mrtvých a 749 zraněných. Bilance tu oproti neděli vzrostla o dalších sedm mrtvých. V Severním Porýní-Vestfálsku v neděli evidovali 46 obětí, dva lidé zemřeli také v Bavorsku.

V Pasově v současnosti Dunaj dosahuje výšky 8,18 metru. Zaostává tak za nejvyšším povodňovým stupněm, který platí po překročení 8,5 metru. Kulminovat by měl během dnešního dopoledne. Podle místní policie je zatím ke stavu katastrofy daleko, zrušení výstrahy před značnou vodou nicméně podle úřadů není na pořadu dne. Ve městě nedaleko hranic s Českem jsou pod vodou náplavky a některá parkoviště, obyvatelé chrání svá obydlí pytli s pískem a dalšími zábranami.

Vydechnout si mohou také lidé v alpském Berchtesgadenu, kde rozvodněná řeka Ache o víkendu připravila o život dva lidi. Dalších 160 lidí muselo opustit domovy. Geologové nyní zkoumají vodou nasáklé svahy, kvůli možným sesuvům půdy.

Situace se zklidňuje také v Sasku, kde voda v okresech Budyšín (Bautzen) a Zhořelec (Görlitz) o víkendu zaplavila silnice a sklepy. Lužická Nisa dosáhla v Žitavě (Zittau) nejvyššího čtvrtého povodňového stupně.

Kvůli přívalovým dešťům byl v noci na neděli přerušen provoz na hlavní železniční trati z Drážďan do Prahy. Na německé straně se podle DPA podařilo obnovit provoz po jedné koleji, poškozený úsek od Děčína po hranici s Německem opravili čeští železničáři již během nedělního dopoledne.

Na západě Německa pokračují odklízecí práce. U města Erftstadt v Severním Porýní-Vestfálsku bylo vyproštěno více než 100 vozidel, které povodeň zastihla na rychlostní silnici. Podle záchranářů v nich nebyl nalezen žádný mrtvý.

Hladina v nedaleké přehradní nádrži Steinbach klesla pod kritický stav. Podle místních úřadů tím pominulo nebezpečí, že se hráz protrhne. V důsledku se mohou vrátit do svých domovů evakuovaní obyvatelé níže položených obcí Swisttal a Rheinbach.

Nejhůře postižené oblasti v Porýní-Falci a Severním Porýní-Vestfálsku dnes navštíví spolkový ministr vnitra Horst Seehofer. Opozice jej kritizuje za údajné selhání výstražného systému před hrozící katastrofou. K důkladnému prošetření reakce úřadů na ničivou povodeň a případnému poučení se z chyb vyzývají také někteří vládní politici.

Zdroj