Pozici nemá jistou nikdo. Hamáček nevyloučil konec Petříčka ve vládě

3 týdny starý 9

„Pozici ve vládě nemá jistou žádný ministr, nehodlám dát jakémukoli ministrovi bianko šek, že tam vydrží do voleb,“ reagoval Hamáček na dotaz, zda ministr zahraničí skončí ve funkci.

O možném konci šéfa české diplomacie Petříčka ve funkci se spekuluje dlouhodobě. Jeho odchod například požaduje prezident Miloš Zeman.

Server lidovky.cz v pátek s odvoláním na nejmenované zdroje uvedl, že na místo odvolaného Petříčka by měl přijít ministr kultury Lubomír Zaorálek, který už ministerstvo zahraničí vedl v minulosti. Zaorálkův post by měl zase převzít náchodský starosta Jan Birke.

Hamáček poznamenal, že je čerstvě zvolený předseda strany a ještě probíhá volba širšího vedení.

„Je dobré počkat na celé vedení. Pokud bych ale měl k nějakému ministru výhrady a plánoval změny, tak mu to nebudu vzkazovat přes média, pokud by se něco takového dělo,“ sdělil.

Petříček proti vládě s ANO

Petříček se staví proti možné další vládě s hnutím ANO. „S ANO po volbách už nikdy. Jen hlupák by potřetí opakoval stejné chyby a vlezl do té samé řeky,“ prohlásil na sjezdu.

Delegáty ale neoslovil, Hamáček ho porazil už v prvním kole.

Ministr vnitra naopak účast ve vládě hájí s tím, že by se bez ní straně nedařilo prosazovat svůj program.

„Vstup do vlády přinesl kladné body, bohužel nyní i na nás dopadla naštvanost lidí kvůli covidu. Doplácíme na našeho koaličního partnera, který má ve vládě většinu a v řadě případů nezvládá epidemii,“ řekl Hamáček ve svém projevu.

Do čela strany kromě něj a Petříčka kandidovala i poslankyně a bývalá ministryně školství Kateřina Valachová.

Zdroj