Pozitivních testů bylo v neděli nejméně od Nového roku, bylo však i málo odběrů. PES mírně klesl

1 měsíc starý 15

V neděli potvrdily PCR testy nákazu každému třetímu člověku, který přišel. Celkem jich laboratoře vyhodnotily 11 166, z nich bylo 4283 pozitivních. Poněkud příznivější je míra pozitivity po započítání antigenních testů, kterých bylo v neděli 9737. Počet pozitivních testů byl o necelé dva tisíce nižší než předchozí neděli, dokonce i nižší než 2. ledna a vyšší než 1. ledna. Totéž ale platí o celkovém počtu provedených testů. V lednové pracovní dny bylo vždy přes 30 tisíc PCR testů a přes 20 tisíc antigenních, v neděli jen zhruba po 10 tisících. 

Aktuální počet nakažených se po neděli přiblížil 160 tisícům, z nich 6622 je v nemocnicích. Množství nemocničních lůžek obsazených pacienty nakaženými covidem-19 v posledních dnech postupně klesalo, ačkoli ne takovým tempem, jakým nemocnice propouštěly již vyléčené pacienty. Počátkem týdne bylo v nemocnicích přes sedm tisíc lidí nakažených covidem-19. Neklesá však počet pacientů, kteří jsou v těžkém stavu. Je jich přes tisíc.

Vzhledem k počtu obyvatel je nyní nejhůře v Královéhradeckém kraji. Z jeho pěti okresů evidují čtyři za poslední týden více než tisíc nakažených na sto tisíc obyvatel. Nejvyšší relativní počet nakažených má Trutnovsko (1280 na sto tisíc obyvatel), dále je vysoký počet infikovaných na Rychnovsku (1140), Královéhradecku (1085) a Náchodsku (1063). Na Jičínsku bylo za týden 663 nových případů na sto tisíc obyvatel.

Ve zbytku republiky je přes tisíc případů na sto tisíc obyvatel ještě na Chebsku (1162) a Opavsku (1079). Nejpříznivější situace je na Chomutovsku, ovšem i zde přibylo za týden 412 nakažených na sto tisíc obyvatel.

PES ukazuje 84

PES klesl z 87 na 84. Za zlepšením je další snížení reprodukčního čísla, které naznačuje, jak rychle se nákaza šíří. Po neděli je jeho hodnota 1,18, o den dříve byla o čtyři setiny vyšší. Mírně poklesl také podíl hospitalizovaných, kterým lékaři diagnostikovali covid-19 až po příchodu do nemocnice, to se však na rizikovém indexu neprojevilo. Zbylé hodnoty PES jsou po neděli horší, než byly po sobotě – jde o celkové počty nakažených za poslední dva týdny a počty nakažených v témže období ve věku nad 65 let. Tato čísla zasahují ještě do vánočního období, prudký nárůst počtu infikovaných přišel až po svátcích.

Současná protikoronavirová opatření odpovídají pátému stupni PES. Zavřená je většina obchodů, restaurace mají pouze výdejová okénka, ve školách se učí v prvních a druhých třídách, speciálních školách, k tomu ještě vláda připojila několik dalších výjimek, ale drtivá většina žáků se učí dálkově z domova.

Vláda zhodnotí situaci, jednat bude i o skiareálech

Vláda v pondělí odpoledne vyhodnotí aktuální epidemickou situaci. Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl návrhy opozice, aby požádal o pomoc s hospitalizacemi okolní státy. Je podle něj stále možné pojmout všechny lidi, kteří potřebují s covidem-19 do nemocnice, v rámci republiky. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ujistil, že je jeho resort připraven otevřít i záložní nemocnice.

„Armádní personál zabezpečí zhruba 50 lůžek. Pokud by bylo potřeba mít 500, což je plná kapacita letňanské nemocnice, potom bude potřeba aktivovat jiný personál,“ připustil však.

Vláda se bude zabývat i kompenazacemi pro skiareály, které musí být podle vládního rozhodnutí uzavřené, a probere i eventualitu, že by se výhledově otevřely. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že by se tak mohlo stát po 22. lednu, kdy prozatím končí nouzový stav a do kdy jsou vyhlášena vládní opatření v současné podobě.

Blatný dokončuje očkovací strategii 

V Česku pokračuje očkování. V pondělí by mělo do republiky dorazit prvních 20 tisíc dávek vakcíny od firmy Moderna, které rozšíří dosavadní počet vakcín od Pfizeru a BioNTechu – těch podle počtu plat zatím dorazilo přes 98 tisíc. Podle premiéra Babiše dostalo dosud vakcínu asi 40 tisíc lidí.

Jan Blatný již minulý týden kritizoval nemocnice, že nenaočkovaly vše, co dostaly. Vakcinace by ale mohla zrychlit po spuštění krajských očkovacích center. O definitivní podobě očkovací strategie ale Blatný stále vyjednává. V pondělí o ní bude nejprve hovořit s hejtmany, následně ji předloží vládě.

Zdroj