,Poznámky si dával do kapsy.‘ Teixeiru podezřelého z úniku tajných dat jeho nadřízení několikrát varovali

4 měsíce starý 10

Příslušníka letecké složky americké národní gardy Jacka Teixeiru, podezřelého z úniku utajovaných informací, jeho nadřízení opakovaně varovali kvůli způsobu, jakým s citlivými dokumenty nakládal. Uvedla to stanice BBC s odvoláním na žádost prokurátorů, aby soud ponechal Teixeiru ve vazbě.

Washington 6:50 19. května 2023

Prokurátoři ve svém podání uvedli, že nadřízení vytýkali Teixeirovi nakládání s utajovanými informacemi (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Podezřelý „úmyslně ignoroval“ ochranu informací, argumentují prokurátoři. Informace podezřelý údajně vypouštěl i poté, co jej loni jeho nadřízení varovali při dvou různých příležitostech.

Analytik: Okolnosti úniku tajných amerických dokumentů jsou podivné. Nahrávají spekulacím

Číst článek

Jednadvacetiletý gardista je ve vazbě od 14. dubna, kdy ho FBI zadržela. Obviněn byl z neoprávněného předávání a držení utajených materiálů. Stalo se tak poté, co se na chatovací platformě Discord objevily desítky utajovaných souborů, včetně citlivých informací o spojencích Spojených států a válce na Ukrajině.

Soudce má brzy rozhodnout, zda Teixeira zůstane ve vazbě až do soudního procesu. Očekává se, že soud v pátek vyslechne argumenty obou stran.

Podle prokurátorů by Teixeira neměl být propuštěn na kauci, protože představuje hrozbu pro národní bezpečnost. Naopak obhájci se zasazují o propuštění z vazby, byť s omezeními.

Prokurátoři ve svém podání uvedli, že nadřízení vytkli Teixeirovi nakládání s utajovanými informacemi. Při jedné příležitosti viděli, jak si dělá poznámky a dává si je do kapsy. Jeho nadřízení ho poté požádali, aby si přestal v jakékoli formě dělat poznámky k utajovaným informacím, uvedli státní zástupci.

Federal investigators on Thursday arrested Jack Teixeira, a 21-year-old air national guardsman, who they believe is linked to leaked classified U.S. intelligence documents, revealing government secrets about the Ukraine war. https://t.co/FQlf4h9lfz pic.twitter.com/TWerxrDyWD

— The New York Times (@nytimes) April 13, 2023

O měsíc později nadřízení zjistili, že zřejmě ignoruje příkaz, aby se přestal zajímat o zpravodajské informace. Stalo se tak poté, co Teixeira zašel na tajný briefing a položil „velmi konkrétní otázky“ na diskutované téma. Znovu jej upozornili, aby s tím přestal a „soustředil se na svou práci“, uvádějí soudní dokumenty.

‚Tuna předpisů‘

Zmiňují se také o tom, že Teixeiru někdo viděl, jak si v únoru znovu prohlíží zpravodajské informace nesouvisející s jeho povinnostmi. Byli o tom vyrozuměni velitelé, ale není jasné, zda Teixeiru kázeňsky potrestali.

USA řeší, jak se mohl mladík dostat k přísně tajným dokumentům a vynést je z vojenské základny

Číst článek

Žalobci tvrdí, že gardista se kamarádům na internetu chlubil porušováním pravidel pro utajované informace. V prosinci se holedbal, že „porušil tunu předpisů“, ale je mu jedno, „co říkají, že mohu nebo nemohu sdílet“.

Tyto příspěvky podle žalobců jasně svědčí o tom, že Teixeiru „jednoduše nezajímalo“, co mu vláda nebo jeho nadřízení řekli, a tedy neuposlechne ani pokyny soudu.

Teixeirův obhájce uvedl, že by jeho klient měl mít možnost zůstat do soudu ve svém domově, pod dohledem buď příbuzných, personálu letectva nebo právníků. Popřel, že by vážně hrozilo riziko útěku jeho klienta. Za „spekulace“ označil obavy žalobců, že by se zahraniční protivníci Spojených států mohli pokusit využít propuštění Teixeiry z vazby.

ČTK

Zdroj