Jelikož jsou internetové stránky falešné cestovky ve slovenském jazyce, zdá se, že cílovou skupinou tohoto podvodu jsou převážně Slováci. Přesto resort varoval před nákupy zájezdů i Čechy. „Důrazně doporučujeme vyvarovat se jakýchkoli nákupů zájezdů prostřednictvím zmíněného webu,“ uvedl v tiskové zprávě. Zároveň doporučil, aby před výběrem dovolené lidé vždy pečlivě ověřovali důvěryhodnost prodejce, a to nejlépe na veřejně přístupném seznamu cestovních kanceláří.
ČTĚTE TAKÉ: Místo krásy se ženy dočkaly bolesti, otoků a krvácení. Pražská klinika pochybení odmítá
Cestovní kancelář MNG s.r.o. nemá, a ani v minulosti neměla, žádné oprávnění k provozování činnosti. Pojistka, kterou zveřejnila na webu kamideme.sk, je falešná. „Smlouva, jejíž číslo je na pojistce, je uzavřená s jinou cestovní kanceláří, která s falešnou CK nijak nespolupracuje,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení s tím, že veškeré informace předá příslušným orgánům k prošetření.
Podvedených cestovalů jsou v Česku každý rok desítky. „Když přijdu do cestovní kanceláře nebo na internet, je důležité se ptát. Čím víc otázek máte, tím snáze poznáte, jestli cestovní kancelář zná odpovědi a je opravdu odborníkem,“ poradil pro CNN Prima NEWS místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež loni v červnu, kdy se s podvody začaly množit.
Už tehdy asociace varovala před podvodnými praktikami nelegálních cestovek. Ty většinou vyberou peníze přes internet a slíbený zájezd nakonec vůbec nerealizují. „Příkladem je paní z Jamajky, která obrala české klienty o zhruba 80 milionů korun,“ zmínil Papež.