Pozůstalí po 11. září vyzývají Bidena, aby se neúčastnil piety

2 měsíce starý 25

Skoro 1800 členů rodin obětí, záchranářů a hasičů i přeživší v pátek zveřejnili výzvu, aby se Biden nezúčastnil pietních aktů k dvacátému výročí útoků v New Yorku, v pensylvánském Shanksville a v Pentagonu, pokud do té doby nebudou zveřejněny dokumenty, které by mohly ukázat, že vedoucí představitelé Saúdské Arábie podporovali tyto teroristické činy.

Nemůžeme v dobré víře a s úctou k obětem a zraněným přivítat prezidenta na našich posvátných místech, dokud nesplní své závazky.

A nové hlavě USA připomínají, že Biden v době kandidatury sliboval větší transparentnost a uvolnění tolika informací, kolik bude možné, ale že jeho administrativa od převzetí funkce jejich výzvy a žádosti ignoruje.

„Nemůžeme v dobré víře a s úctou k obětem a zraněným přivítat prezidenta na našich posvátných místech, dokud nesplní své závazky,“ stojí v prohlášení. „Od závěru vyšetřování útoků z 11. září v roce 2004 bylo odhaleno mnoho vyšetřovacích důkazů naznačujících, že saúdští vládní úředníci podporovali tyto útoky.“ Podle signatářů výzvy se bez ohledu na střídání vlád ministerstvo spravedlnosti a FBI aktivně snažily udržet tyto informace v tajnosti.

O zapojení saúdského vedení má svědčit především široké vyšetřování FBI ukončené v roce 2016.

Jaká byla role Saúdů

Zpráva z roku 2004 uvedla, že Saúdská Arábie je problematický spojenec zejména při sdílení zpravodajským informací, žádné důkazy o zapojení saúdských představitelů do atentátu nebo do přímé podpory Al-Káidy se však nenašly. Vyšetřování jen konstatovalo, že Al-Káidě nejvíc přispívali právě dárci ze Saúdské Arábie

Bývalá agent FBI Stephen Moor, který se podílel na pozdějším šetření, ale v místopřísežném prohlášení uvedl: „Na základě důkazů, které jsme soustředili během našeho vyšetřování, jsem dospěl k závěru, že diplomati a zpravodajci saúdskoarabského království vědomě poskytovali materiální podporu dvěma únoscům z 11. září a usnadnili jim spiknutí. Moji kolegové podílející se na vyšetřování sdíleli tyto závěry.“

Vlády George Bushe, Baracka Obamy a Donalda Trumpa odmítly odtajnit dokumenty o atentátech s ohledem na národní bezpečnost.

„O dvacet let později tu není prostě žádný důvod držet tyto informace v tajnosti,“ uvedli signatáři.

Zdroj