Prach na domech a autech, dýchací potíže i zrušené lety. Písečná bouře už podruhé za týden zasáhla Irák

4 měsíce starý 125

V Iráku udeřila za necelý týden další písečná bouře. Množí se případy hospitalizací kvůli dýchacím potížím, provoz dočasně přerušila mezinárodní letiště v Bagdádu a Nadžafu. Minulá bouře zachvátila zemi koncem minulého týdne, v úterý se lidé znovu probudili do oranžového prachu, napsala agentura AFP.

Bagdád 15:36 12. dubna 2022

Auta uprostřed písečné bouře na silnici vedle náměstí al-Firdous v Bagdádu | Zdroj: Reuters

Mraky byly nízko nad zemí a viditelnost byla velmi špatná. V Bagdádu bylo vidět mnoho lidí s rouškami, prach pokryl domy i auta. „Hospitalizujeme lidi kvůli dýchacím potížím, ale jde o lehčí případy,“ řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Sajf Badr.

Severní Čínu zasáhla nejhorší písečná bouře za deset let. Silný vítr přivál písek z pouště Gobi

Číst článek

Letiště v Bagdádu a Nadžafu, kam každoročně míří tisíce muslimských poutníků, zrušila dopoledne desítky letů, odpoledne byl provoz obnoven. Ámir Džabrí z irácké meteorologické služby řekl, že na jaře v Iráku prašné bouře sice nejsou výjimkou, ale budou stále častější.

„Hlavními příčinami je nedostatek srážek, rozšiřování pouštní krajiny a chybějící zelené zóny kolem měst, které jsou schopné bouře zmírnit,“ dodal Džabrí.

Irák patří k zemím nejvíce ohroženým přeměnou krajiny v poušť. Světová banka loni v listopadu odhadla, že do roku 2050 může Irák v důsledku klimatických změn přijít o dvacet procent svých vodních zdrojů.

ČTK

Zdroj