Pracovali dnem i nocí. Očkovaní státní zaměstnanci budou mít dva dny volno, oznámil Babiš

2 měsíce starý 10

„Všichni naočkovaní státní zaměstnanci mají nárok na dva dny volna,“ oznámil na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Babiš. Podle něj jej mohou čerpat do konce roku 2021.

Návrh podle Babiše vychází ze způsobů velkých firem, které podobně motivují své pracovníky. „Nenašli jsme jiný způsob motivace. Myslím, že to je spravedlivé. Máme za sebou těžké období, složky a zdravotníci pracovali dnem i nocí,“ podotkl předseda vlády.

Dva dny volna mají sloužit jako odměna, ale zároveň i jako motivace pro ty, kteří se ještě vakcinovat nenechali. Premiér se zástupci odborů v pátek podepsal dodatek ke kolektivní dohodě vyššího stupně, kde je zmíněné placené volno zakomponováno.

Podle slov hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy dva dny volna připraví českou ekonomiku o 21,4 miliardy korun. Babiš to však označil za nesmysl. „Nevím, kdo to spočítal. To je totální nesmysl. Není žádný dopad na státní rozpočet,“ uvedl.

Populistický krok

K očkování premiér vyzval i všechny ostatní obyvatele České republiky. Zároveň apeloval i na kraje, obce a firmy, aby podobným způsobem své zaměstnance motivovaly.

Například restauratér Tomáš Vobořil ale CNN Prima NEWS řekl, že si dva dny volna navíc pro své zaměstnance nemůže dovolit. „To je populistický krok. V případě, že nám to Babiš zaplatí, budu rád. Ale jinak to asi neprojde,“ uvedl a ocenil, že se jeho zaměstnanci i tak očkují. Pro restauraci, která se vzpamatovává z pandemie koronaviru, by to znamenalo i další komplikace.

„Pokud se jede ve směnách krátký dlouhý týden, tak by jedna směna musela pracovat celý týden. V dnešní době, kdy jsme přišli o hodně zaměstnanců kvůli covidu, je to nepředstavitelná myšlenka,“ zdůraznil Vobořil.

Zdroj