Pracovnu spisovatele Ludvíka Vaculíka získal litoměřický depozitář

3 měsíce starý 108

foto Centrální depozitář Památníku národního písemnictví v Litoměřicích získal pracovnu spisovatele Ludvíka Vaculíka. V jedné místnosti jsou křesla, knihovna, koberce i pohovka. Doplněna bude ještě původní obrazová výzdoba. Pracovna je darem od Vaculíkových dědiců. Snímek je z 23. srpna 2021.

Litoměřice - Centrální depozitář Památníku národního písemnictví v Litoměřicích získal pracovnu spisovatele Ludvíka Vaculíka. V jedné místnosti jsou křesla, knihovna, koberce i pohovka. Doplněna bude ještě původní obrazová výzdoba. Pracovna je darem od Vaculíkových dědiců. ČTK to řekla mluvčí Památníku národního písemnictví (PNP) Aneta Křižková.

Dar věnovala rodina Madly a Ludvíka Vaculíkových. "Jedná se o významný dar, který doplňuje další obdobné sbírkové celky PNP, například pracovny Aloise Jiráska, Elišky Krásnohorské, Jaroslava Vrchlického či Ladislava Mňačka," uvedla mluvčí. Navštívit depozitář v Litoměřicích v současnosti mohou jen badatelé na objednání, zpřístupnění expoziční části s pracovnou široké veřejnosti se připravuje. V pracovně jsou křesla se stolkem, pracovní stůl i s psacím strojem, knihovna plná knih. Nechybí rádio, gramofon, lampa, klavír, globus. Na nábytku je mnoho výtvarných děl.

Spisovatel Ludvík Vaculík napsal ceněné knihy druhé poloviny 20. století, mezi jeho tituly patří Sekyra, Morčata, Český snář, fejetony Jaro je tady či Jak se dělá chlapec. Angažoval se i v politice, byl autorem manifestu 2000 slov z roku 1968, významná byla i jeho účast jako signatáře Charty 77 v opozici v 70. a 80. letech minulého století.

Centrální depozitář Památníku národního písemnictví se nachází v bývalých kasárnách v Litoměřicích. Do první budovy určené pro literární archiv se stěhovaly sbírky počátkem roku 2016. Je vybavena moderními depozitními technologiemi, kompaktními regály a jsou zde specializované místnosti pro uložení fotografií, nahrávek audio a video i magnetických záznamů. V objektu jsou prostory pro pořádání velkých archivních celků, digitalizační a restaurátorské pracoviště, servisní pracoviště a badatelna. Ve druhé etapě bude dokončena rekonstrukce druhé budovy.

Zdroj