Prarodiče nemají nárok vídat vnoučata, vyřkla justice v Římě

1 měsíc starý 37

Děti by neměly trávit čas s prarodiči, pokud o to nestojí, rozhodl italský nejvyšší soud.

Foto: Reuters

Ilustrační foto

Článek

„V Itálii jsou vazby mezi dětmi a jejich babičkami a dědečky považovány prakticky za posvátné, prarodiče často vyzvedávají děti ze školy a starají se o ně, dokud se jejich rodiče nevrátí z práce,“ napsal list The Daily Telegraph.

Nejvyšší soud v Římě však rozhodl, že děti, zejména pokud jsou starší 12 let a „schopné rozlišovat“, by neměly být nuceny stýkat se s babičkou a dědečkem proti své vůli.

Rozhodnutí vzešlo z případu, v němž prarodiče trvali na tom, že je jejich právem vídat svá dvě vnoučata, přestože mezi nimi a rodiči dětí panují vyhrocené vztahy. Jejich argumentaci přijal soud v Miláně a po odvolání ji potvrdil vyšší soud v roce 2019, který nařídil, aby úřady rodině přidělily terapeuta ze sociální služby, který by se pokusil rozkol mezi rodiči a prarodiči z otcovy strany vyřešit.

Rodiče se však proti tomu ohradili s tím, že vztahy se zcela rozpadly, a podali odvolání k Nejvyššímu soudu v Římě, který je jejich poslední in­stancí.

Italský ústavní soud zamítl referendum o eutanazii

Zahraniční

Výběr článků

Příběh kmotra: dopadení, nebo dohoda?

Zatčení sicilského bosse Mattea Messiny Denara (60) v půlce ledna bylo zinscenované. Myslí si to dva exmafiáni spolupracující s policií, bratr zavražděného...

Balon nad Montanou je náš, přiznala Čína

Čína se prostřednictvím svého ministerstva zahraničí omluvila za narušení amerického vzdušného prostoru - podle vlastního vyjádření civilním meteorologickým...

Načítám

Zdroj