Prázdná a opuštěná. Turistická místa v ČR se kvůli nařízení změnila k nepoznání

1 měsíc starý 4

Ani jedno auto nestálo na parkovišti na Sedle na Špičáku, odkud turisté chodí k Černému jezeru, předešlý víkend bylo téměř zcela zaplněné. Lidé tak zřejmě uposlechli zákazu opouštět své obce. Na to také dohlížela policejní kontrola. Kromě dvou vozů bylo prázdno i na parkoviště u areálu Špičák, stejně tak centrum Železné Rudy zelo téměř prázdnotou. Jindy cesty lemují návštěvníci, nyní by se lidé dali spočítat na prstech ruky.

Liduprázdno bylo rovněž v Prášilech i na Srní. Na Modravě, kde minulý týden v sobotu byla stání zcela obsazena, stála nyní jen čtyři auta. Turisté se nevydali ani k Čeňkově pile, které je rovněž hojně navštěvována.

Špindlerův Mlýn (Královéhradecký kraj)

Hory plné lidí? Kdeže ty loňské sněhy jsou. Krkonoše jsou kvůli současné situaci a vládní uzávěře prázdné. Mohou jen vzpomínat na dobu, kdy ubytovací kapacity byly v hlavní sezoně vyprodané a nebylo kde zaparkovat. Jak to vypadá teď?

Špindlerův Mlýn je vylidněný. Prázdná parkoviště, prázdné silnice, prázdné sjezdovky. Centrum, kde v zimní sezoně tepal život, je opuštěné. Krásný slunečný zimní den se zasněženými kopci by přitom přímo vybízel k cestě na hory. Vládní nařízení však lidem nedovoluje provozovat volnočasové aktivity mimo katastr obce, v níž mají trvalý pobyt či bydliště.

Deštné v Orlických horách (Královéhradecký kraj)

Vyhlášené horské středisko Deštné v Orlických horách se stalo obcí duchů. Zatímco minulé víkendy tam navzdory nefungujícím vlekům přijížděly davy turistů, první březnovou sobotu policisté obec téměř neprodyšně uzavřeli. Několik policejních hlídek důkladně kontrolovalo příjezdové cesty a do Deštného a na Šerlich pouštěly jen místní obyvatele. Za to pár metrů od hranic lyžovaly stovky Poláků.

Děčínský Sněžník (Ústecký kraj)

Zatímco běžně by cesta k rozhledně na Děčínském Sněžníku, který již patří do katastru Jílového, byla plná turistů, v sobotu 6. března zde prošlo jen několik lidí. Také na parkovištích v této horské vesničce stálo jen několik aut. Běžně jich tu přitom stávají stovky.

Stejná situace byla také v nedaleké Tisé, kde na parkovišti u kostela stálo jediné auto.

Chata Skřítek (Olomoucký kraj)

Pusto a prázdno. Kolorit předchozích víkendů na Skřítku minulostí. V uplynulém týdnu vládou vyhlášený lockdown předčasně ukončil letošní běžkařskou sezónu. Hrubý Jeseník a Hraběšická hornatina byly o víkendu prakticky liduprázdné.

"Rozhodli jsme se na základě aktuálních vládních nařízení letošní zimní sezónu ukončit. Myslím, že situace asi už nahrála tomu, aby se s nákazou začalo důkladně bojovat," informoval Deník Petr Procházka, provozovatel oblíbené chaty na Skřítku.

Lom Velká Amerika (Středočeský kraj)

První víkend v tvrdém lockdownu nabídl naprosto ideální počasí na výlet. I přes chladnější teploty, kdy ve stínu dosahovaly maximálně 6 °C, bylo na sluníčku velmi příjemně. Jenže vládní nařízení uzavřela okresní hranice, a navíc lidé za účelem volnočasových aktivit nesmějí opustit ani hranice svojí obce. Oboje s jediným cílem, aby se co nejvíce omezila mobilita lidí a tím se zamezilo šíření infekce koronaviru.

„Vydal jsem se na Velkou Ameriku zjistit, jaká je tam situace. Dojíždím k hlavnímu parkovišti u autobusové zastávky a popravdě nevím, co mám očekávat. Trochu, a vlastně i mile překvapen, tu vidím stát pouze dvě auta. Nikde ani živáčka. Je zjevné, že lidé vzali nařízení vážně (možná i ze strachu z pokuty), odolali hezkému počasí a na výlet na Ameriku nevyrazili. Ještě předminulý víkend přitom na místě kolabovala doprava,“ popisuje redaktor Deníku Radek Kaša.

Skiareál Monínec (Středočeský kraj)

Svahy Dolní Morava (Pardubický kraj)

Kopec pod oblíbenou stezkou v oblacích na Dolní Moravě je o víkendu prázdný. Stejně jsou na tom ostatní sjezdovky v obci. Možnost užít si posledních zimních radovánek totiž mohou jen místní obyvatelé. Výrazně proto ubylo nejen běžkařů, ale také skialpinistů. Ti by se dali spočítat na prstech jedné ruce. S maximálním možným nasazením však o víkendu trénuje oddíl místních lyžařů, které nahoru dopraví čtyřkolka se sněžnými pásy.

Obdobná situace je i v dalších horských střediscích Pardubického kraje. Na kopcích v Čenkovicích je pusto a na běžeckých trasách v okolí Suchého vrchu jakbysmet.

Český Krumlov (Jihočeský kraj) 

Zámek Lednice (Jihomoravský kraj)

Naopak jen těžko uvěřitelný obrázek se v sobotu po poledni naskytl ojedinělým návštěvníkům zámeckého parku v Lednici na Břeclavsku. Jindy přeplněná parkoviště zela prázdnotou a tam, kde se dřív tlačily davy, bylo prázdno. Na cestě od vstupu k minaretu se pohybovali jen ojedinělí návštěvníci, Většinou místní obyvatelé na procházce s dětmi.

Chůzi se sportovními holemi si tam užívala i Ludmila Myslíková. „Pro nás místní je to super, ale je mi také líto těch lidí, co jsou zavření v bytech a nemají moc kam jít. Některé obce jsou přece jen malé. Dřív sem běžně jezdili lidé z Břeclavi a blízkého okolí, nyní, aby se tu člověk skoro bál,“ uvedla Myslíková.

Brněnská přehrada (Jihomoravský kraj)

Rodiny s dětmi i s kočárky nebo skupiny přátel. Brňané v sobotu ve velkém počtu využili slunečného počasí a odpoledne vyrazili na procházku okolo Brněnské přehrady.

Oblíbené místo nevypadalo jako v době, kdy platí omezení pohybu obyvatel. Výlety však lidé zakázané nemají. Pouze nemohou jít dál než za hranice katastru obce či města, kde žijí a musí mít dostatečnou ochranu úst a nosu. Na dodržování dohlíželi strážníci. „Kolegové si všímali, zda mají lidé adekvátní ochranu dýchacích cest, což ve většině případů dopoledne, když jsem byl na místě, měli. Nebo si respirátor nasadili krátce poté, jak hlídku uviděli," řekl mluvčí strážníků Pavel Šoba.

Sportovní areál Klíny v Krušných horách (Ústecký kraj)

Nikde ani noha. Přitom ještě nedávno byla parkoviště plná a všude spousta lidí. Klíny, kde je oblíbené krušnohorské sportovní středisko, zažívá nezvyklý víkend. V sobotu 6. března se na příjezdovou silnici postavila společná hlídka policie a armády a začala kontrolovat auta přijíždějící od Litvínova. 

Doprava byla slabá, protože platí omezení pohybu. Areál se zledovatělou sjezdovkou byl zcela prázdný, nefunguje ani výdejní okénko. Dopoledne se v jednu chvíli objevili dole na sjezdovce pouze tři lidé na procházce.

Pustevny v Beskydech (Moravskoslezský kraj)

Takový klid, jako v sobotu 6. března kolem poledne, o víkendu na Pustevnách v Beskydech nebyl určitě desítky let. Vládní opatření a policejní kontroly zafungovaly naplno. Kdo z trojanovických obyvatel chtěl přece jen Pustevny navštívit, musel se smířit s tím, že ho čeká poměrně dlouhá pěší tůra. Lanovka na Pustevny je totiž kvůli vládním opatřením proti šíření onemocnění covid-19 mimo provoz.

Pilská nádrž (kraj Vysočina)

„Je to tu samý Brňák. Chápu, že potřebují vypadnout z města, ale takové nájezdy, to je fakt síla,“ stěžoval si ještě před pár týdny Petr Král ze Žďárska. Teď jsou ale hloučky lidí v přírodě minulostí. Většina lidí poctivě dodržuje vládní opatření. Plno bývalo například v okolí Pilské nádrže na okraji Žďáru nad Sázavou. Začátkem roku si tady sportovci užívali jak běžkování, tak bruslení.V pátek 5. března tady ale nebyl nikdo…

Zdroj