Prázdné mrazáky? Ani přes rekord se očkování dle Babišových slibů nedaří

3 měsíce starý 9

„Hlavní cíl je, abychom k 1. dubnu měli prázdné mrazáky, abychom mohli 6. dubna naběhnout na kapacitu 100 0000 vakcín denně.“ Takto premiér představoval začátek nového měsíce zhruba v polovině března.

„Očkování 100 tisíc denně je reálná a realizovatelná představa,“ uváděl stejnou metu i ministr zdravotnictví i ministr zdravotnictví Jan Blatný.

První část se splnit nepodařilo, jen v Praze podle primátora Zdeňka Hřiba bylo na začátku dubna 4 tisíce neaplikovaných ampulek, neboli zhruba 24 tisíc dávek očkování.

Chceme očkovat tak, abychom měli 1. dubna prázdné mrazáky na vakcíny, říkal @AndrejBabis. A jak to tedy dopadlo? V tuto chvíli je jen v Praze v mrazácích státních očkovacích míst 24 000 neaplikovaných dávek. Bohužel to není apríl. pic.twitter.com/L3BNqvyaUm

— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) April 1, 2021

Jisté není ani to, jestli se skutečně podaří od úterý očkovat cíl, který si premiér s ministrem vytyčili. První dubnový den byl sice rekordní, vakcínu dostalo 52 551 lidí. To je však stále polovina plánované intenzity.

Hranici 50 tisíc dávek již jednou Česká republika překročila, konkrétně 11. března. Od té doby však počet denně podaných vakcín stagnoval a klesal. Rostoucí tendence má až poslední týden.

Se zrychlením vakcinace mají pomoci například očkovací centra, jedno se po svátcích otevře v hlavním městě. To by v plném provozu mělo očkovat tempem tisíc dávek denně. Další se v příštím týdnu otevře v v Blansku. Ve sportovní hale zde vakcínu dostane denně 600 až 800 lidí.

Právě Praha s Jihomoravským krajem mají v současné době největší proočkovanost populace. V hlavním městě dostalo obě dávky 8 % obyvatel, jižní Morava se blíží hranici 6 %. Naopak v Ústeckém kraji dostalo druhou dávku jen 3,5 % lidí.

Celkem bylo v České republice podáno 1,762 milionů dávek, nejčastěji je dostali senioři nad 80 let. Ti se mohou registrovat k očkování již od poloviny ledna, spolu se zdravotníky a personálem zdravotnických služeb patří k nejohroženějším skupinám.

Všeobecně platí, že s klesajícím věkem skupiny klesá i počet vakcín, které obdržela.

Zdroj