Prázdné tribuny na MS v Kanadě. Hokej v létě je bizarní, vysvětluje novinář ostudu

1 měsíc starý 19

 ČTK

Do supermoderní Rogers Place, kde nastupují edmontonští Oilers v čele s Connorem McDavidem, může na hokej přijít až 18 500 diváků. Na Kanadu jich za celou skupinovou fázi probíhajícího šampionátu dorazilo asi 16 tisíc, tedy kolem čtyř tisíc na zápas. Hala tak z více než tří čtvrtin zela prázdnotou.

Když Kanada nehrála, byl pohled na tribuny ještě smutnější. Třeba duel Švýcarska s Rakouskem vidělo 356 lidí. 

Žádnému českému zápasu mimo toho s Kanaďany pak nepřihlíželo více než pět set diváků. Češi si tak museli připadat jako v nižší tuzemské soutěži. Kolem pěti set fanoušků totiž v minulém ročníku chodilo na Sokolov v první lize nebo na Žďár nad Sázavou ve druhé lize, což je až třetí nejvyšší a navíc poloamatérská soutěž v Česku.

"Připadá mi, jako bychom nastupovali v bublině," prohlásil trenér americké dvacítky Nate Leaman. Narážel na nedávné turnaje, které se kvůli pandemii koronaviru hrály bez diváků.

Kanada šampionátem dvacítek za normálních okolností žije. Když se před třemi roky konal ve Vancouveru, na domácí v průměru chodilo přes 17 tisíc lidí. Češi lákali zhruba jedenáct a půl tisíce diváků na utkání.

Současná návštěvnost by byla propadákem i v Evropě, kde juniorský hokej obvykle tolik netáhne.

V zámoří spekulují o tom, že nezájem souvisí s posledními skandály v kanadském hokeji. Hned dvě juniorské reprezentace kolébky hokeje z dřívějších let čelí obvinění ze sexuálního napadení. Aktuální mistrovství kvůli tomu přišlo o obvyklé sponzory, jako je Scotiabank nebo fastfoodový řetězec Tim Hortons.

Zástupci kanadského hokeje však podle zdroje stanice Sportsnet velkou návštěvnost stejně nečekali, a to kvůli neobvyklému termínu. Turnaj odstartoval už na konci minulého roku, ale po problémech s covidem byl zrušen. Znovu se rozjel nyní v srpnu.

To je podle všeho hlavním důvodem prázdných tribun. Play off severoamerické NHL je dávno u konce. Proběhl také draft a otevření trhu s volnými hráči. Hokej je teď pro řadu fanoušků "mrtvý". Ožije až v září s tréninkovými kempy klubů.

"Lidé z Edmontonu si teď raději užívají léto a sluneční paprsky. Jedou k jezeru nebo na nějaký venkovní festival," napsal John Cairns z regionálního média Sask Today.

"Všichni v Edmontonu vědí, že slunečné počasí vydrží asi tak tři měsíce, takže toho chtějí využít. Jakmile přijde září, počasí půjde do háje. Pak budou mít spoustu příležitostí sledovat hokej uvnitř krytého stadionu. Mimochodem, hokej v srpnu vám akorát hlasitě připomene, že přichází zima. A to je depresivní. O důvod víc na něj nekoukat," doplnil Cairns.

Problém vidí také v cenách lístků, které jsou podle něj "opět naprosto směšně vysoké". Například místo v dolním prstenci stadionu na zápas bez účasti domácích hokejistů stálo asi 50 kanadských dolarů (v přepočtu téměř tisíc korun). Lístky na Kanadu byly ještě násobně dražší.

"Inflace letí nahoru a lidé šetří. První věc, kterou v rodinném rozpočtu škrtnou, jsou nehorázně drahé sportovní akce," soudí Cairns.

Juniorský šampionát je navíc tradičně spojený s vánoční atmosférou, která nyní pochopitelně chybí. "Vsadím se, že hodně lidí ani neví, že se teď nějaký turnaj koná. A vůbec - hokej v létě je prostě bizarní. Je to jako pořádat venkovní baseballový zápas v lednu, kdy je třicet stupňů pod nulou," dodal kanadský novinář.

Zdroj