Pražská hygiena rozdala kvůli koronaviru pokuty za 712 tisíc

1 měsíc starý 5

8. ledna 2021, 18:36 Autor: Libor Novák / EuroZprávy.cz / ČTK

Hygienická stanice hlavního města Prahy udělila do konce loňského listopadu kvůli porušení protiepidemických opatření pokuty celkem za 712.200 korun. Nejčastěji pokutovala nenošení roušky. ČTK o tom dnes informoval mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík.

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
FOTO: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Pražská hygienická služba přijala do konce listopadu 2800 oznámení na podezření ze spáchání přestupku v souvislosti s koronavirem. "Správní řízení byla v uváděném období zahájena v 1962 případech, zbývajícími zhruba 850 podněty se pražští hygienici aktuálně stále zabývají," uvedl mluvčí. Nejvyšší udělená pokuta byla 20.000 korun.

Hygienická služba se snaží přestupky vyřizovat v nejkratší možné době. "Počet zaměstnanců řešících přestupky však přesto musí být průběžně upravován v závislosti na aktuální potřebě řešení nově hlášených případů onemocnění covid-19 v Praze odrážejících aktuální zlepšování či zhoršování epidemiologické situace," dodal Boublík.

Celková výše pravomocně uložených pokut přesahuje 2,2 mil. Kč. Není cílem trhat rekordy v udělených pokutách, ale mělo by být cílem všech dodržovat opatření, která nás chrání. Přečtěte si náš informační leták o tom, proč má smysl dodržovat opatření. pic.twitter.com/Ttegxif9qY

— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) December 7, 2020

Hygienické stanici nepřísluší řešit přestupky, které vznikly porušením povinností vyplývajících z krizových opatření vlády, jako je třeba přítomnost lidí v uzavřených stravovacích zařízeních. Tyto přestupky spadají pod magistrát. Hygieně přísluší kontrola ministerských opatření, jako je například právě nošení roušek.

V celé České republice zahájili hygienici od března do konce listopadu více než 8000 přestupkových řízení kvůli porušení protiepidemických opatření. K nejčastějším prohřeškům patřilo nenošení roušek, nedodržení povolené otevírací doby restaurací či porušení zákazu sdružování. Celková výše pravomocně uložených pokut byla přes 2,2 milionu korun, uvedlo ministerstvo zdravotnictví na twitteru.

Zdroj