Pražská kina nabídnou přednášky a diskuse o tvorbě krátkých filmů

4 měsíce starý 27

foto Ilustrační foto - Pražské kino Bio Oko.

Praha - První ročník režisérského workshopu Young Academy doplní od 5. do 7. dubna série přednášek a prezentací věnovaných vývoji a výrobě krátkých filmů. Akce bude kromě účastníků workshopu přístupná i veřejnosti a doplní je projekce z přehlídky Pragueshort Film Festival, sdělila ČTK za pořadatele Martina Reková.

Workshop pro filmové tvůrce do 35 let Young Academy připravili producenti z Asociace producentů v audiovizi (APA). Chtějí tak talentovaným režisérům na začátku kariéry umožnit zdarma vytvořit krátký film pod několikaměsíčním vedením českých profesionálů z filmové a reklamní tvorby. Tématem prvního ročníku je digitalizace a její dopad na chování člověka.

Nadcházející Young Academy Forum, které přinese i zmíněné diskuse a setkání v Biu Oko a dalších pražských kinech, připravuje APA ve spolupráci s Pragueshort Film Festivalem, proto ho doplní projekce krátkých filmů Pragueshorts Selection 2022. Kompletní program je k dispozici na https://www.pragueshorts.com/cs/program.

V Biu Oko 6. a 7. dubna vystoupí zahraniční i tuzemští hosté reprezentující různé aspekty filmové, reklamní, ale i videoherní tvorby. Návštěvníci se tak mohou těšit například na diskusi o vztahu hudby a narativu v krátkém formátu s Janem P. Muchowem či na debatu o roli agenta a castingového režiséra s Petrou Vaněk Svarinskou, Ladislavem Krapkem a Vicou Kerekes. O vizuálních efektech pohovoří producent a VFX supervizor Jan Malíř z UPP.

Z Francie přijede režisér a scenárista Timothée Hochet, z jehož krátkého filmu Calls vznikl seriál pro Apple TV. O kreativním partnerství a herním prostředí jako uměleckém médiu promluví rakouské duo Leonhard Müllner a Robin Klengel. Organizátorem Pragueshorts Film Festivalu je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, a proto bude představen i nově vznikající program pro podporu odvážných a dynamických přístupů v kinematografii KVIFF Talents.

Přednášky a prezentace doplní filmové projekce Pragueshorts Selection 2022, které představí nejvýraznější krátké filmy minulého roku. Ve výběru České filmy budou mít diváci příležitost zhlédnout Českým lvem oceněný snímek Milý tati Diany Cam Van Nguyen či nejnovější krátký film Olma Omerzua s Eliškou Křenkovou Poslední den patriarchátu.

Dva bloky věnované mezinárodním snímkům Spolu i bez sebe a Z perspektivy hvězd představí filmy oceněné na zahraničních festivalech a závěrečný blok První podání: krátké filmy slavných odhalí ranou tvorbu Agnieszky Hollandové, Thomase Vinterberga, Rubena Östlunda, Taiky Waitiho a Jane Campionové.

Zdroj