Pražská ODS jedná s TOP 09 o společné kandidátce v Praze

1 měsíc starý 16

foto Ilustrační foto - Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová vystoupila 27. října 2020 v Praze na tiskové konferenci před jednáním Sněmovny.

Praha - Zástupci pražské ODS dnes prodiskutují s členy nejužšího vedení TOP 09 podobu společné kandidátky v Praze do podzimních voleb. Občanští demokraté chtějí řešit především obsazení prvního místa, které má připadnout předsedkyni TOP 09 Markétě Pekarové Adamové. ČTK to sdělila předsedkyně pražských zastupitelů ODS Alexandra Udženija. Podle serveru Aktuálně.cz chce ODS vyměnit podporu Pekarové Adamové za odvolání primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Pro říjnové volby se na společné koalici domluvily ODS a TOP 09 ještě s KDU-ČSL.

Udženija uvedla, že občanští demokraté stojí o spolupráci s TOP 09, avšak kritizovala Pekarovou Adamovou. Podle Udženiji škodí spolupráci mediální výroky předsedkyně TOP 09. "Jako předsedkyně klubu se plně ohrazuji proti tvrzení, že pražský klub ODS na ni vyvíjí nátlak. Všechna jednání, která s TOP 09 vedeme již od ledna 2020, mají za cíl prohloubit spolupráci mezi TOP 09 a ODS tak, abychom úspěšně vykročili do voleb a společně vyhráli," napsala Udženija na twitteru.

Poukázala rovněž na spolupráci občanských demokratů a TOP 09 v pražském zastupitelstvu. "TOP 09 nenachází podporu pro své pravicové návrhy u svých koaličních partnerů, a proto ji ODS musí vždy svými hlasy přispěchat na pomoc. Toto vše si chceme vyjasnit," uvedla.

Dnešní schůzky se má podle informací ČTK kromě Udženiji a Pekarové Adamové zúčastnit také první místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin a za ODS její pražský předseda Tomáš Portlík a pražský zastupitel a člen regionální rady Zdeněk Zajíček.

Podle serveru Aktuálně.cz si kladou občanští demokraté pro podporu Pekarové Adamové jako jedničky kandidátky podmínku spolupráce na odvolání primátora Hřiba. Spory a napjaté vztahy v pražském zastupitelstvu panují dlouhodobě zejména mezi Hřibem a Udženijí, která jej označila za "vidláka ze Slavičína".

Občanští demokraté, TOP 09 a KDU-ČSL se na společné koalici pro říjnové volby domluvili na podzim loňského roku. Koaliční smlouvu chtějí vypracovat do konce letošního ledna a program do konce února. Společným kandidátem na premiéra bude předseda ODS Petr Fiala. Koalice plánuje společně postupovat nejen v kampani, ale i po volbách, i když strany vytvoří samostatné poslanecké kluby.

Zdroj