Pražská ODS tlačí na TOP 09: Podpoříme Adamovou na lídryni, ale svrhněte piráta Hřiba

1 měsíc starý 14

 Podpoříme Adamovou na lídryni, ale svrhněte piráta Hřiba

Když se předsedové ODS, TOP 09 a KDU-ČSL domlouvali na těsné spolupráci pro volby do Poslanecké sněmovny, dohoda byla jasná: lídrem trojkoalice v hlavním městě bude předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. 

Jenže podle informací Aktuálně.cz se v pondělí uskuteční jednání o spolupráci ODS a TOP 09 v hlavním městě a někteří zástupci ODS dávají najevo, že podpoří šéfku topky na vedení kandidátky jen v případě, že její strana na oplátku podpoří odvolání pirátského primátora Zdeňka Hřiba. "Je to jedna z podmínek pražské ODS," řekl důvěryhodný zdroj, obeznámený se situací.

Redakce Aktuálně.cz v neděli mluvila jak s Markétou Pekarovou Adamovou, tak s předsedou ODS v Praze Tomášem Portlíkem. Oba potvrdili, že jednání proběhne. A skutečně se bude týkat především toho, jak úzce chce TOP 09 spolupracovat s ODS v Praze a zda odejde z nynější koalice.

V čele Prahy jsou nyní Piráti, Praha sobě a Spojené síly pro Prahu, tvořené především zástupci TOP 09 a STAN. ODS sedí spolu s hnutím ANO v opozici.

"Chování TOP 09 v Praze je pro nás velmi důležité v tom, jestli podpoříme předsedkyni TOP 09 na lídryni trojkoalice v Praze. Jsme přesvědčeni, že TOP 09 by měla dát jasně najevo, že nepodporuje politiku Pirátů v Praze. Podle našeho názoru vede primátor Prahu špatně a je třeba, aby nastala změna," sdělil Aktuálně.cz Portlík.

Uznává sice, že o lídryni v Praze už rozhodlo vedení stran, ale samotná pražská ODS podle něj souhlas nedala. "Jsme přesvědčeni, že je třeba s námi jednat. Těžko si dovedu představit spolupráci s TOP 09, kdyby nikdo nebral v potaz náš názor," uvedl Portlík, který s napětím čeká, jaký postup TOP 09 zvolí. 

Adamová: Dohoda o lídrech se měnit nebude

Předsedkyně TOP 09 Adamová řekla, že nechce mluvit o detailech, protože jednání teprve proběhne. "Už teď ale mohu říci, že se rozhodně nebude týkat toho, zda budu nebo nebudu vést kandidátku v Praze. O tom bylo rozhodnuto už dříve v rámci jednání ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, dohodli jsme se na tom jako předsedové stran i širší vedení stran. Dohoda o lídrech v rámci všech krajů se už měnit nebude," sdělila Aktuálně.cz.

Zároveň potvrdila, že ví o požadavku ODS na změnu vedení Prahy, ale podle jejího mínění není něco takového nyní na stole. "I my máme výhrady k tomu, jak Zdeněk Hřib vede metropoli, už několikrát jsme ho také kritizovali. Ale v současné situaci nemůžeme podpořit jeho odvolání, protože není vůbec jasné, co by se potom dělo, kdo by vlastně Prahu vedl. Pro TOP 09 je nepřijatelné spolupracovat v Praze s hnutím ANO, to jsme vždycky odmítali a to jednoznačně trvá," vysvětlila šéfka topky.

Jak moc je tedy její pozice lídryně jistá a může se stát, že nakonec ODS bude ještě proti? "Nechci předjímat, ale z našeho pohledu je nezbytné, aby skutečně TOP 09 nadále nestála za primátorem Hřibem. Jestliže by hnutí ANO podpořilo odvolání primátora Hřiba, neznamená to ještě, že s ANO spolupracujeme. Pro nás je zásadní změnit to, jak je Praha vedena," řekl Aktuálně.cz šéf pražské ODS Portlík.

ODS není u moci v Praze už druhé období

Občanští demokraté těžce nesou vývoj situace v Praze od voleb v roce 2018. I když je velmi těsně vyhráli a snažili se vyjednávat mimo jiné s TOP 09, nakonec skončili v opozici.

Jde navíc už o druhé volební období, kdy nejsou u moci. V opozici byli také v předcházejícím období (2014-2018), kdy vládlo hnutí ANO s primátorkou Adrianou Krnáčovou spolu s ČSSD a Trojkoalicí (KDU-ČSL, STAN, Zelení).

ODS získala v posledních volbách v Praze 14 křesel. Piráti, Praha sobě a Spojené síly shodně po 13 křeslech a ANO 12 křesel. K tomu, že bude vládnout Pirát Zdeněk Hřib a ODS odejde do opozice, přispěla právě TOP 09, která se v koalici se STAN (společně 13 křesel) rozhodla podpořit Piráty (13 křesel) a hnutí Praha sobě Jana Čižinského (také 13 křesel).

Pokud by se TOP 09 nyní rozhodla otočit k Pirátům zády, znamenalo by to konec jejich koalice se STAN, ve které má TOP 09 osm zástupců. Kdyby proběhlo hlasování o odvolání Hřiba, hlasy TOP 09, ODS a ANO by na to stačily. V kuloárech se už mluví o tom, že primátorem by mohl být buď lidovec Jan Wolf nebo Petr Hlaváček - oba byli zvoleni za koalici TOP 09 a STAN.

Předseda zastupitelského klubu TOP 09 a STAN a bývalý předseda topky Jiří Pospíšil přitom několikrát tvrdě Hřiba kritizoval a naznačoval, že ho TOP 09 přestane podporovat. "Nedodržujete dohody a snažíte se zviditelnit," vyčítal Hřibovi předloni v dubnu. A v prosinci 2019 dokonce Pospíšil avizoval, že bude jednat o možném konci Hřiba v čele Prahy a větší spolupráci s ODS. "Ve chvíli, kdy vedeme debatu o tom, že by se středopravicové síly měly spojit pro parlamentní volby a vytvořit nějaký blok, je taková spolupráce nutná," řekl Aktuálně.cz v minulosti Pospíšil.

ODS v Praze si vybrala Černochovou

Pražská ODS už svou "jedničku" do podzimních parlamentních voleb má, je jí starostka Prahy 2 Jana Černochová, která patří mezi nejvýraznější poslance, vede důležitý výbor pro obranu. Ona i další zástupci ODS často kritizují pirátskou politiku.

Piráti v koalici se STAN jsou totiž pro druhou středopravou trojkoalici ODS, TOP 09 a KDU-ČSL vážným protivníkem. Na celostátní úrovni jsou podle průzkumů Piráti mezi voliči populárnější než ODS i další dvě strany.

Jak dopadne jednání o koaliční smlouvě mezi ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, se uvidí v nejbližších týdnech. Stejně jako to, jestli bude Markéta Pekarová Adamová lídryní v Praze, nebo na tomto spolupráce ztroskotá.

Občanští demokraté zatím dávají najevo, že o ničem jiném než trojkoalici neuvažují. Alespoň ne celostátní vedení. Webu ODS vévodí obrovský nápis SPOLU a v tomto duchu už začala ODS vést také kampaň. Na webu pojdtesnami.cz se mluví o trojkoalici jako o hotové věci. "Jdeme do toho spolu, protože víme, že spolu toho dokážeme víc než každý sám. Jdeme do toho, protože víme, že naše země potřebuje změnu," avizují.

Zdroj