Pražské jaro otevřela Má vlast, Orchestr Velšské národní opery vedl Hanus

4 měsíce starý 15

foto Zahájení 78. ročníku hudebního festivalu Pražské jaro. Smetanovu Mou vlast zahraje Welsh National Opera Orchestra, 12. května 2023, Obecní dům, Praha. Dirigent Tomáš Hanus.

Praha - Letošní 78. ročník festivalu Pražské jaro ve Smetanově síni Obecního domu tradičně otevřela symfonická báseň Má vlast Bedřicha Smetany v provedení Orchestru Velšské národní opery. Těleso z Cardiffu na zahajovacím koncertu vedl český dirigent Tomáš Hanus. Posluchači ho na závěr doprovodili potleskem ve stoje. Koncert se na stejném místě koná i v sobotu.

Večer otevřely Fanfáry Pražského jara, během kterých za potlesku přítomných dorazil do své lóže prezident Petr Pavel s manželkou. Ve vyprodaném sále byli i další představitelé politického života, například předseda vlády Petr Fiala (ODS), pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS), předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Zahajovacímu koncertu předcházel dopoledne pietní akt u hrobu Bedřicha Smetany na vyšehradském hřbitově. V parku na pražské Kampě se uskutečnil odpolední program za účasti žáků základních uměleckých škol, který vyvrcholil přímým přenosem zahajovacího koncertu.

Hanus je jedním ze tří mezinárodně úspěšných žáků Jiřího Bělohlávka. V čele velšského orchestru stojí už šest let a dále rozvíjí zájem britského publika o českou hudbu. Je rovněž členem umělecké rady festivalu, v Česku účinkuje výjimečně. Na Pražském jaru se objevil naposledy před deseti lety s Ensemble intercontemporain.

Orchestr Velšské národní opery je čtvrtým britským tělesem, které se zhostilo úvodního koncertu Pražského jara. V roce 2005 to byl Londýnský symfonický orchestr s dirigentem Colinem Davisem, v roce 1999 s poučenou historickou interpretací London Classical Players s Rogerem Norringtonem a poprvé, přesně před třiceti lety, Královský filharmonický orchestr z Liverpoolu s dirigentem Liborem Peškem.

Kultovní dílo české hudby Má vlast se uvádí na Pražském jaru téměř každoročně. Tradici osvěžuje skutečnost, že se skladby ujímá každý rok jiný dirigent. Má vlast je podobně jako Smetanova opera Libuše vyhrazena zejména slavnostním příležitostem. Jde o cyklus šesti symfonických básní inspirovaný historií, legendami a krajinou Čech. Dílo vzniklo v letech 1874 až 1879, premiéra se konala 5. listopadu 1882 v Praze na Žofíně.

Na letošní ročník Pražského jara pořadatelé připravili čtyři desítky koncertů. Nabídka sahá od středověké hudby až po tvorbu žijících autorů. Rezidenčním umělcem letošního 78. ročníku festivalu Pražské jaro je Francouz Antoine Tamestit, jeden z nejvyhledávanějších violistů současnosti. Diváci budou moci jeho mistrovství ocenit na čtyřech různých koncertech, zasedne také v čele poroty mezinárodní hudební soutěže v kategorii viola. Významný prostor na festivalu dostane nová hudba, a to hlavně na Prague Offspring díky rezidenčnímu ansámblu Klangforum Wien a rezidenčnímu skladateli Georgu Friedrichu Haasovi.

"Poprvé se u nás představí nejžádanější dirigent mladé generace, Fin Klaus Mäkelä. I koncert legendy americké hudby Johna Adamse bude překvapivě jeho českým debutem, stejně jako účinkování proslulých Les Talens Lyriques a jejich zakladatele Christopha Rousseta," podotkl k programu ředitel festivalu Pražské jaro Pavel Trojan.

Mezi výrazné osobnosti 78. Pražského jara patří i dirigenti Daniel Harding, Christoph Eschenbach nebo Tomáš Netopil. Vystoupí klavíristka Micuko Učidaová a klavíristé Igor Levit, Víkingur Ólafsson, Cédric Tiberghien, Joonas Ahonen, houslisté Isabelle Faustová, Frank Peter Zimmermann, pěvkyně Magdalena Kožená nebo Simona Šaturová. Festival se stane dějištěm oslavy 100 let od zahájení vysílání Českého rozhlasu, a to formou koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Corneliem Meistrem a houslistou Janem Mráčkem, koncertním mistrem České filharmonie.

Kompletní program i informace o vstupenkách jsou na stránkách festivalu. Loňské Pražské jaro otevřela Má vlast v podání West-Eastern Divan Orchestra s dirigentem Thomasem Guggeisem.

První ročník festivalu Pražské jaro se konal v květnu 1946. Letošní festival 2. června zakončí Česká filharmonie s programem Deváté symfonie Ludwiga van Beethovena.

Zdroj