Před lety zachránil Bidena, teď sám pomoc potřeboval. Afghánec se dočkal

3 měsíce starý 52

V roce 2008 byli na palubě vojenské helikoptéry prolétající Afghánistánem mimo jiné tehdejší američtí senátoři Joe Biden, Chuck Hagel a John Kerry. Kvůli silnému větru byla posádka nucena přistát v zasněženém údolí, kde jí hrozilo přepadení, informuje britská BBC.

Do bezpečí je odvezl Afghánec Aman Khalili, který tehdy působil jako jeden z blíže neupřesněných zaměstnanců americké vlády. Podobně jako další desítky tisíc Afghánců i on se po náhlém převzetí moci Tálibánem rozhodl, že Afghánistán opustí. Právě lidem jako Aman totiž hrozilo kvůli spolupráci se Spojenými státy velké nebezpečí.

Vízum se Khalili neúspěšně snažil získat již v srpnu. Pro americkou CNN tehdy uvedl, že jeho speciální imigrační vízum (SIV) do USA se nějak „zaseklo“ v procesu. Naději nicméně neztrácel. „Věřím mu (Bidenovi). Věřím, že může udělat všechno,“ řekl tehdy Afghánec a vyzval prezidenta, aby mu v úsilí opustit zemi pomohl. Bílý dům přes svou mluvčí Jen Psakiovou zareagoval, že Spojené státy o evakuaci svých spojenců „usilují“.

Záchrana Khaliliho a jeho rodiny se nakonec podařila. V pondělí o tom informovalo americké ministerstvo zahraničí. Afghánec a jeho rodina „bezpečně opustili Afghánistán a následně se vydali na další cestu z Pákistánu,“ informovala americká diplomacie.

Podle listu Washington Post zorganizovali američtí váleční veteráni spolu se svými pákistánskými kolegy záchrannou operaci, při níž Khaliliho rodina urazila na cestě za svobodou 600 mil.

Zdroj