Před volbami spí Orbán klidně

5 měsíce starý 26

Maďaři zvolí 199 poslanců, z toho 106 v individuálních volebních obvodech a 93 na základě stranické kandidátky. Oficiální předvolební kampaň začne 12. února.
FIDESZ, u moci nepřetržitě dvanáct let, se popasuje se širokou koalicí levicových, liberálních, ekologických i pravicových stran. Orbánovým vyzy­vatelem za toto uskupení bude konzervativní politik Péter Márki-Zay (49), starosta jihomaďarského města Hódmezö­vásárhely.

Průzkumy naznačují, že FIDESZ dokáže porazit i stmelenou opozici, která od loňského října ztratila podporu tří procent voličů. FIDESZ posílil o dva procentní body. Vládní strana spoléhá na své bašty především na venkově, opozici podporují obyvatelé metropole, vzdělanější a bohatší voliči.

Tažení proti drahotě

Orbán nenechává nic náhodě a před volbami oznámil několik kroků velmi vstřícných vůči veřejnosti. Důchodci dostanou jednorázově 80 tisíc forintů (5500 korun) plus kompletní třináctý důchod, oběma rodičům vychovávajícím dítě vrátí daň z příjmu, kterou odvedli za rok 2021, zvyšuje se minimální mzda, mimořádná odměna zamíří i k vojákům i policistům.

Vláda postupně zavádí cenový strop u pohonných hmot, energií, úrokových sazeb hypoték i v případě šesti základních potravin. Cena mouky, cukru, mléka, slunečnicového oleje, vepřové kýty a kuřecích prsou klesne od 1. února na úroveň z poloviny října 2021. Cena pohonných látek nepřekročí 480 forintů (33,2 koruny) za litr.

Snížení cen musí být aplikováno celostátně

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán tak reagoval na in­flaci, která v zemi dosahuje čtrnáctiletých maxim. „Ceny v celé Evropě rostou kvůli zdražování energií. Snížení cen musí být aplikováno celostátně,“ vysvětlil.

Márki-Zay označil tato rozhodnutí za přiznání kabinetu k tragickému stavu ekonomiky. „Místo zodpovědné hospodářské politiky řeší vláda prudký růst cen jejich regulací. To je úplný krach Orbánovy hospodářské politiky. Vláda, která v posledních 12 týdnech dvanáctiletého vládnutí s dvoutřetinovou parlamentní většinou začne řešit ceny, musí odejít,“ sdělila opozice v prohlášení.

Podle ní by Maďarům víc pomohlo snížení 27procentní daně z přidané hodnoty (DPH). V případě volebního úspěchu slibuje sražení DPH u základních potravin na pět procent.

„Takzvané sjednocené opozici nevěřím. Spojení vyhraněné pravice a levice nemůže fungovat. Orbán dělá hodně pro lidi, takže mu dám svůj hlas,“ říká Géza Faluházy z města Vác.

„Musí zůstat“ i „ať se už pakuje!“

„Poslední tahy vlády ukazují, že pokud chceme v Maďarsku stabilitu a prosperitu, FIDESZ musí zůstat u moci. Případný nástup účelově slepených vyzyvatelů k moci by vedl k chaosu. Myslím, že premiér může klidně spát,“ svěřila se Andrea Kissová z města Pécs.

„Jedině Orbán nás dokáže ochránit před migranty, Bruselem a Sorosem (George Soros, americký finančník maďarského původu – pozn. redakce),“ dodává Károly Szemerédy z Budapešti.

„Už toho bylo dost. Orbán a jeho kamarádi tady všechno rozkradli a teď najednou před volbami si FIDESZ kupuje hlasy voličů regulovanými cenami, odpouštěním daní a třináctým důchodem. Je to hnusný populismus a doufám, že mu to voliči spočítají,“ konstatoval Imre Kovács z Budapešti.

„Sjednocená opozice, kde je levice i ultrapravicový Jobik, sice není žádný zázrak, pořád je to ale lepší než Orbán a jeho oligarchové. Už si nahrabali dost, ať se pakují,“ zdůraznila Éva Jámborová z města Györ.

Zdroj