Předávání dat od hygieny prošetřuje Úřad pro ochranu osobních údajů

3 měsíce starý 9

Vedení policie totiž podle informací Práva zatím neobdrželo od Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) oficiální stanovisko. Neví tak, zda může dostávat od hygienických stanic informace s osobními údaji těch, kterých by se měly kontroly týkat. A tedy, zda by policie sama neporušovala svým jednáním zákon.

Zástupci ÚOOÚ počátkem února uvedli, že úřad prošetřuje praxi předávání osobních dat lidí v karanténě hygienickými stanicemi právě do rukou policistů. Chtěl prověřit také okolnosti, za nichž policie údaje lidí dále uchovávala a používala.

„Prošetřování praxe předávání dat o osobách, kterým byla nařízena karanténa, stále pokračuje. Policie poskytuje nezbytnou součinnost,“ řekl v úterý Právu mluvčí ÚOOÚ Tomáš Paták. K tomu, zda policie může či nemůže kontroly lidí provádět a disponovat osobními údaji, se ale nevyjádřil.

To, že prověřování praxe neskončilo, uvedl úřad i v pátek na webu.

Ministr vnitra Jan Hamáček ale tvrdil, že vzniklý problém s ÚOOÚ už byl vyřešen a napraven. „Tu právní konstrukci dávalo dohromady ministerstvo zdravotnictví, které chce, aby jim policie pomohla. A to mi tvrdilo, že věc má právně pokrytou i s Úřadem pro ochranu osobních údajů,“ řekl v úterý Právu Hamáček.

Zdroj