Předpověď na měsíc: Konec snu o bílých Vánocích, čeká nás oteplení. Kdy se vrátí mrazy?

5 měsíce starý 46

Štědrý večer bude v Česku zatažený až oblačný, na většině území déšť nebo přeháňky. Později o svátcích se srážky objeví jen místy a na horách budou smíšené nebo sněhové. Na začátku víkendu bude přes den i 11 stupňů Celsia. Mrznout ale nebude ani v noci, nejnižší noční teploty mají být zpočátku devět až pět stupňů. Na přelomu tohoto a příštího týdne se pak začne znovu ochlazovat.

Výraznější ochlazení ale přijde podle měsíčního výhledu počasí až v posledním týdnu před polovinou ledna, kdy by se i přes den teploty měly v týdenním průměru maxim držet kolem nuly. V tomto a příštím týdnu by to mělo být kolem plus čtyř stupňů Celsia, v prvním lednovém týdnu kolem plus dvou stupňů. V noci má ale spíš mrznout až do poloviny ledna, týdenní průměr nejnižších teplot ČHMÚ předpokládá ve třech týdnech do 8. ledna kolem minus dvou stupňů Celsia, v následujícím týdnu kolem minus šesti stupňů.

„Srážkově očekáváme první týden předpovědi (19. až 25. prosince) nadprůměrný, další tři týdny by měly být spíše průměrné,“ doplnili meteorologové. Dlouhodobě upozorňují, že úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent a předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

Zdroj