Předseda Ústavního soudu čelí výhrůžkám. Razance veřejné diskuse o důchodech ho zaskočila

před 3 týdny 37

Předseda Ústavního soudu Josef Baxa v neděli uvedl, že on i jeho kolegové čelí po rozhodnutí ohledně valorizace důchodů množství urážek a výhrůžek. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce České televize také řekl, že razance veřejné diskuse ohledně zmíněného nálezu ho zaskočila. Varoval před zpochybňováním nezávislých institucí.

Praha 16:24 4. února 2024

Ústavní soud v Brně projednává stížnost 71 poslanců hnutí ANO na zpomalení valorizace penzí

Ústavní soud v Brně projednává stížnost 71 poslanců hnutí ANO na zpomalení valorizace penzí | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Nosím talár prakticky 40 let, byl jsem dlouhý čas trestním soudcem, soudil jsem různé násilníky, zloděje, lupiče i vrahy. Ale nikdy jsem na svoji adresu nedostal tolik urážlivých, nenávistných, výhrůžných projevů jako za poslední týden,“ konstatoval Baxa.

Připomněl, že Ústavní soud u veřejnosti dlouhodobě požívá velké důvěry. „Teď najednou na základě jednoho nálezu jsme hloupí, nerozumíme tomu, jsme zaprodaní, jsme zkorumpovaní, provládní, bolševičtí,“ vyjmenoval část výroků, které podle něj přicházejí nejen jemu, ale i zpravodaji Vojtěchu Šimíčkovi a dalším kolegům. Zloba obsažená ve vzkazech je podle něj neuvěřitelná.

Co ukázalo rozhodnutí soudu o důchodech: Vláda je pomalá, riskuje, ale nakonec rozhodla správně

Číst článek

„Zpochybňovat instituce v jejich samotném základu je velmi nebezpečné. (…) Ústavní soud nikomu neslouží, není prezidentský, není vládní, patří nikomu a každému a je potřeba, aby se na to lidé spolehli,“ zdůraznil.

Připomněl, že ústavní soudci mají desetileté funkční období, takže zažijí ještě mnoho dalších vlád i další prezidenty. Úvahu, že při rozhodování jde Ústavní soud někomu na ruku, označil Baxa za naprosto nemístnou.

Nálezem z 24. ledna Ústavní soud výraznou většinou zamítl návrh poslanců opozičního hnutí ANO na zrušení loňské novely, která jednorázově omezila nárůst penzí a kvůli hrozícím dopadům na státní rozpočet připravila důchodce v průměru o tisícikorunu měsíčně.

Vláda podle soudu nezneužila stav legislativní nouze, okolnosti totiž byly mimořádné a hrozily hospodářské škody. Opozice také měla ve Sněmovně dostatečný prostor k vyjádření. Ústavní soud poukázal na přiznané obstrukce a dlouhé projevy opozičních politiků.

ČTK

Přečtěte celý článek