Předsedkyně sněmovny Pekarová Adamová navrhuje opět na vyznamenání šéfa BIS Koudelku

3 měsíce starý 52

Předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová navrhuje opět na státní vyznamenání ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku. Oznámila to dnes na twitteru. Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) neúspěšně navrhovala vyznamenat Koudelku už loni, kdy ještě byla v opozici. Vyznamenání udílí prezident Miloš Zeman, který Koudelku opakovaně kritizuje. Již šestkrát Zeman také odmítl Koudelku jmenovat generálem.

Praha 18:20 12. dubna 2022

Markéta Pekarová Adamová na sjezdu ODS. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Dlouhodobě varoval (Koudelka) před vlivem Ruska a Číny na našem území, pod jeho vedením bezpečnostní služba odkryla zapojení ruských agentů do výbuchu ve Vrběticích,“ zdůvodnila návrh na vyznamenání Pekarová Adamová.

Ruské zpravodajské aktivity jsou podle šéfa BIS Koudelky po vyhoštění diplomatů minimální

Číst článek

Prezident Zeman činnost BIS a Koudelky dlouhodobě kritizuje. Pozornost vzbudil například prezidentův komentář k výroční zprávě BIS z prosince 2018, ve které tajná služba varovala před ruskými a čínskými agenty. Zeman zprávu označil za „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře“. Šéfa kontrarozvědky také prezident již šestkrát odmítl jmenovat generálem.

Jména lidí, kteří by si podle Pekarové Adamové zasloužili ocenění, zaslala šéfka Sněmovny poslaneckému podvýboru pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání. Podvýbor jména posoudí, předběžný seznam adeptů pak projedná organizační výbor a konečnou podobu seznamu následně stanoví zpravidla v červnu sněmovní plénum.

Předsedkyně sněmovny v úterý uvedla, že podvýboru navrhla na seznam adeptů na vyznamenání kromě Koudelky také dalších šest lidí. Jsou to třeba řeholnice a boromejky Veritas Holíková a Angelika Pintířová, které pečovaly o bývalého prezidenta Václava Havla v posledních dnech jeho života.

Dalšími navrženými jsou zakladatel organizace Naděje, která je nestátním poskytovatelem sociálních služeb, Ilja Hradecký a starostové dobrovolných hasičů Jakub Mrákava, Jaroslav Bolfík a Petr Tichý, kteří pomáhali odstraňovat škody způsobené loni tornádem na jižní Moravě.

ČTK

Zdroj