Předsedové koaličních stran podpořili na kongresu ODS Fialu. ‚Stmelily nás společné hodnoty‘

5 měsíce starý 69

Spolupráci vlády koalice Spolu a PirSTAN, kterou podle předsedy STAN Víta Rakušana stmelily společné hodnoty v prvních, nelehkých měsících existence, chválili předsedové koaličních stran na kongresu ODS v pražské hale O2 univerzum. Hovořili o společných krocích i válečné situaci na Ukrajině. Jako lídra, který se ukázal jako státník a vede vládu, aniž by ministry „válcoval“, zmínili obhajujícího předsedu ODS Petra Fialu.

Praha 11:45 9. dubna 2022

ODS vyzvedl Rakušan jako stranu, která zvládla vrátit se do Sněmovny | Foto: Michaela Říhová | Zdroj: ČTK

Za značnou zkouškou označil Rakušan podzimní volby do obcí a třetiny Senátu, ve kterých se koaliční strany stanou soupeři. ODS vyzvedl Rakušan jako stranu, která zvládla vrátit se do Sněmovny, vzhledem ke konkurenci, která je čeká, popřál občanským demokratům „přiměřený úspěch do budoucnosti“.

Kupka počítá s tím, že by za volant mohli sednout už 17letí řidiči, změnit by se měl i bodový systém

Číst článek

ODS se podle předsedy STAN vrátila mentalita vítězů a Fiala se ukázal silným lídrem. „Vrátil do České politiky od doby (prezidenta) Havla poprvé závan státnickosti a za to mu patří poděkování,“ uvedl Rakušan. Zmínil Fialovu nedávnou cestu na Ukrajinu i to, že Česko má nyní díky němu silnou zahraniční politiku.

Šéfka TOP 09 a Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová uvedla, že Česko se musí co nejdřív odstřihnout od ruského plynu a ropy. „Abychom se odstřihli od diktátora, který vraždí a plundruje,“ řekla. Česko musí nadále podporovat Ukrajinu a být vstřícné k uprchlíkům, kteří utíkají před ruskou vojenskou invazí.

Ve svém projevu Adamová také oceňovala fungování koalice Spolu s občanskými demokraty a lidovci. „Ukázalo se, že změna je občany nejen žádaná, ale také možná,“ konstatovala. Nynější vláda se podle ní nevěnuje jen dlouhým tiskovým konferencím, aby vytvářela dojem, že je akční, ale skutečně akční je.

Máme štěstí, že už se vláda neopírá o komunisty a proruské extremisty, řekl Fiala na kongresu ODS

Číst článek

‚Umí si vydobýt respekt‘

Hlavně chvále společného projektu se věnoval předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Jsem rád, že jsme do toho šli a odpracovali to,“ uvedl. Fungování spolupráce ho příjemně překvapila lidsky. „Potom to může fungovat i politicky a ve prospěch ČR, EU, Evropy nebo NATO,“ řekl. Vládní tým je podle něj dobrý a má dobrého premiéra v Petru Fialovi. „Premiér nedělá na první pohled velká ramena, ale svými činy si umí vydobýt respekt,“ dodal Jurečka.

Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše vládní strany spolupracují i přes některé odlišnosti na řešeních, která posouvají Česko dál. „Věřím, že na tom nic nezmění kampaň. Bude tvrdá, toho se nikdo nebojí, ale měla by být férová a poctivá, aby to byl souboj ideálů a ne hoaxů a populismu, jak jsme viděli u některých nejmenovaných stran před volbami,“ řekl. Kritizoval, že v podobném stylu pokračují opoziční strany i v současnosti.

Vedle lídrů koaličních stran se v pátek jako hosté kongresu účastnili prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý odborový předák Josef Středula. Stejně jako v pátek mezi hosty zasedli expremiéři a bývalí předsedové ODS Mirek Topolánek a Petr Nečas.

ČTK

Zdroj