Představit koaličního kandidáta na prezidenta v září není pozdě, ale musí stát za to

3 měsíce starý 46

Členové vládní koalice řeší společný postup pro prezidentskou volbu. Podle předsedy křesťanských demokratů Mariana Jurečky je prioritou, aby všechny koaliční strany podpořily jednoho kandidáta či kandidátku; nejzazším termínem, do kdy se má rozhodnout, je září letošního roku. Otevírá se tak důležitá otázka, kdy je nejlepší čas oznámit kandidaturu na Pražský hrad. Pokud se volba hlavy státu má konat v lednu příštího roku, je září právě tak akorát, nebo je to už pozdě? Odpověď záleží na několika faktorech a rozhodně není nevýznamná.

Už jen z toho, co nedávno prohlásil předseda vlády Petr Fiala na kongresu ODS, bylo znát, že mu hodně záleží na tom, aby vládní koalice, respektive koalice SPOLU, navrhla takového kandidáta, který by prezidentské klání vyhrál a porazil tak i bývalého premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, pokud by kandidoval.

Dále čtěte

(Týdeník FORUM)

Nový Týdeník FORUM: Mrazivá slova Dany Drábové

číst článek »

Jestli se to pětikoalici podaří, se neodvíjí jen od toho, s kým přesně jako s kandidátem přijde, respektive koho podpoří, ale samozřejmě také od toho, zda se skutečně všech pět koaličních stran a hnutí dokáže shodnout na jednom jménu. V neposlední řadě ovšem svoji roli sehraje i to, kdy přesně svého případného prezidentského uchazeče představí a kdy dotyčný, pokud to už nedělá teď, rozjede svoji kampaň (zatím ještě neoficiální) za zvolení hlavou státu.

Šéf lidovců Marian Jurečka v rozhovoru pro Seznam Zprávy zdůraznil: „Priorita číslo jedna je, aby všechny strany vládní koalice dokázaly někoho podpořit. Jestli to bude někdo z našich stran, někdo nám blízký nebo člověk, který bude splňovat parametry, o kterých mluvíme – tedy respektuje ústavní, demokratické principy, je schopen hledat konsenzus a nerozdělovat společnost – tak ho rádi podpoříme a budeme dělat maximum, aby uspěl.“

Shoda na jednom společném koaličním kandidátovi by byla jistě velkým úspěchem, nesmělo by ale jít o kompromisního kandidáta, na kterém se sice všichni dokážou dohodnout, zároveň však nemá takové kvality a potenciál jako jiní uchazeči, na nichž konsensus nepanuje. Tuhle otázku musí členové vládní koalice dobře zvážit, za určitých okolností může být totiž lepší, když například koalice SPOLU a koalice Pirátů a Starostů podpoří dva různé uchazeče, než když se budou nutit do podpory jednoho, který ovšem nebude tím nejlepším možným.

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Jurečka říká, že by byl rád, kdyby dokázali najít podporu pro kandidáta, který by nebyl zatížený minulostí, čímž myslí, že by nemělo jít o někoho, kdo byl za minulého režimu členem komunistické strany. Předseda KDU-ČSL by se rovněž neomezoval jenom na kandidáty, kteří jsou již známí. Podle jeho slov přemýšlejí i nad jinými lidmi, o kterých se teď nemluví, ale kteří jsou „do určité míry veřejně známí“.

Vklínit se mezi favority

Pokud pětice koaličních subjektů někoho plnou silou podpoří a postaví se za něj, bude to mít rozhodně nemalou váhou a za jistých okolností to i z někoho, o kom se doposud jako o adeptovi na prezidentský úřad nehovořilo, může učinit jednoho z favoritů volebního klání; ale klíčová je osobnost dotyčného. Přitom to, že by mělo jít o někoho, kdo je „do určité míry veřejně známý“, neznamená vůbec nic.

Dále čtěte

(Profimedia)

Dialog politika s feťákem davu: Fiala s Babišem během války svým chováním vůbec nepřekvapili

číst článek »

Připomeňme bývalého předsedu senátu Přemysla Sobotku, který kandidoval za ODS na prezidenta v roce 2013 a totálně propadl, získal pouze 2,46 procent hlasů a byl v pořadí druhý nejhorší. Každopádně šlo o politika, který byl do určité míry veřejně známý a nebylo mu to nic platné. Nepomohlo mu ani to, že za ním stála hlavní vládní strana s předsedou vlády.

O moc lépe nedopadl ani někdejší premiér a bývalý předseda občanských demokratů Mirek Topolánek v roce 2018, když obdržel jenom 4,3 procenta hlasů. Topolánkovi k ničemu nebylo ani to, že jeho známost byla opravdu velká, větší než Sobotkova.

Pak se dostáváme rovněž k tomu, jestli si vládní koalice nedává už celkem načas. Na otázku, do kdy se chtějí rozhodnout, Jurečka odpověděl: „Nejzazší termín je září tohoto roku. Nemyslím si, že je to pozdě. Pokud to bude kvalitní kandidát, bude mít dobré zázemí a odvede dobrou kampaň, tak klíčová doba bude poslední dva měsíce kampaně. Ukazují to minulé volby, třeba i na Slovensku. Lidé, o kterých se myslelo, že ty šance moc nemají, dokázali uspět a zlomit to v závěru.“

Září je v tuhle chvíli stále dost vzdálené. Je sice pravda, že Andrej Babiš svoji kandidaturu také ještě nepotvrdil a má se k ní vyslovit někdy v podobnou dobu, druhý z dvojice velkých favoritů generál ve výslužbě Petr Pavel se k ní však už vyjádřil, takže je jasné, že do toho půjde.

Jestliže se vládní koalice rozhodne podpořit někoho jiného než Pavla a udělá to skutečně až v září, bude muset přijít opravdu s velmi přesvědčivou a výraznou osobností, aby její kandidát nepropadl, protože bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR má už určitý náskok. Snad si to koaliční strany uvědomují a jejich prezidentský uchazeč nedopadne stejně jako Přemysl Sobotka nebo Mirek Topolánek.

Zdroj