Představitel Tálibánu vystoupil v Německu, provolával Alláhu akbar

2 týdny starý 6

Německo řeší skandál s veřejným vystoupením vysokého představitele Tálibánu Abdula Bariho Omara. Ten ve čtvrtek promluvil na akci v Kolíně nad Rýnem. Šířil tak ideje Tálibánu, žádal peníze na podporu hnutí a vykřikoval Alláhu akbar. Do země se dostal legálně, zřejmě na falešný pas.

Foto: Profimedia.cz

Abdul Bari Omar na snímku z loňského roku

Článek

Německé ministerstvo zahraničí odmítlo, že by někomu na jméno Abdul Bari Omar udělilo vízum. Německo vládu Tálibánu neuznává a občané země vízum pro vstup do země potřebují. Je potřeba o něj žádat v sousedním Pákistánu.

„Důrazně se ohrazujeme proti vystoupení Abdula Bariho Omara v Kolíně nad Rýnem. Na toto jméno nebylo vydáno vízum. Vše prověřujeme ve spolupráci s vnitřními orgány země,“ uvedlo německé ministerstvo zahraničí na síti X.

Podle deníku Bild pozvala Omara do země místní komunita sdružená kolem mešit v kolínské čtvrti Chorweiler. Omar býval za vlády Tálibánu ministrem zdravotnictví, nyní je šéfem afghánského Národního úřadu pro potraviny a léčiva.

Bild uvedl, že se do Německa dostal zřejmě z Nizozemí, kde byl na jednání WHO v Haagu. Na svém profilu dokonce sdílel fotku s nizozemským ministrem zdravotnictví Ernstem Kupiersem.

Už v roce 2022 navštívil Norsko, které ale není součástí EU. Pokud je nyní na území Unie, může se volně pohyboval po celém schengenském prostoru.

Z Pákistánu začali vyhošťovat Afghánce bez dokladů

Zdroj