Představitelé parlamentů V4 se sejdou v Praze se zástupci parlamentu Ukrajiny

před 5 měsíce 73

foto Ilustrační foto - Předseda slovenské Národní rady Peter Pellegrini na pracovní návštěvě ČR, fototermín setkání s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09), 30. listopadu 2023, Praha.

Praha - V poslední únorový den se v Praze sejdou čelní představitelé parlamentů zemí V4, tedy kromě Česka také Slovenska, Polska a Maďarska. Jejich jednání se mají zúčastnit i představitelé ukrajinského parlamentu. Jedním z hlavních témat bude právě proto pokračující podpora Ukrajiny napadené Ruskem. ČTK to sdělil mluvčí předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) Martin Churavý.

Podle slovenské agentury TASR dorazí do Prahy přímo předsedové parlamentů. Slovensko tak bude zastupovat předseda Národní rady SR Peter Pellegrini. Agentura uvádí, že naposledy se takto předsedové sešli loni v únoru na Slovensku, které tehdy V4 předsedalo.

Česko předsedá V4 od poloviny loňského roku. Chce navázat na úsilí předchozí předsednické země o návrat ke kořenům spolupráce založené na principu lidských práv, svobody či demokracie. V4 také musí podle českého předsednictví poskytovat jasnou, pevnou a konkrétní podporu nezávislosti, svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny, jež od loňského února čelí ruské invazi.

Rozpory mezi zeměmi V4 v poslední době způsobily, že Visegrádská skupina nevyvíjí tolik společných aktivit jako v minulosti. Neshody mezi zeměmi V4 se týkají mimo jiné rozdílného postoje Maďarska k otázce války na Ukrajině včetně dodávek zbraní zemi napadené Ruskem. Také slovenský premiér Robert Fico po nástupu do funkce zopakoval, že Slovensko nemá zájem vojensky podporovat Ukrajinu, ale nabídne Kyjevu jinou potřebnou pomoc.

Český ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) řekl loni v létě, že doby, kdy všechny země Visegrádské skupiny měly stejný názor na spoustu zahraničněpolitických či unijních záležitostí, jsou pryč. Podle něj už není V4 homogenní silou, která by si díky své jednotnosti dokázala v EU protlačit nějaký svůj záměr.

V listopadu se v Praze setkali prezidenti všech čtyř zemí, uskutečnila se taky řada setkání na ministerské úrovni. Letos by se měli v Praze setkat také ministři zahraničí V4.

Přečtěte celý článek