PŘEHLEDNĚ: Jste očkovaní, přesto máte pozitivní test. Jaká pravidla pro vás platí?

1 týden starý 116

Přibývá případů, kdy se nákaza – zejména u seniorů nebo chronicky nemocných – objevuje i přes dokončené očkování. Tvoří zhruba 20 až 25 procent nových případů. Co má člověk dělat, když je i přes vakcinaci pozitivní? A proč očkování nemusí být efektivní?

Musí očkovaný člověk po pozitivním testu do izolace?

Ano. Podle vládního Covid Portálu musí do izolace ten, kdo byl na základě PCR testu označen jako covid pozitivní. Nebo pokud byla u dotyčného potvrzena nákaza antigenním testem a vykazuje příznaky onemocnění.

Musí očkovaný člověk po rizikovém kontaktu do karantény?

Ne. Pokud prošel očkováním, nemusí nastoupit do karantény ani po rizikovém kontaktu. Podmínkou však je, aby se u něj do 14 dnů neprojevily žádné příznaky onemocnění. Do karantény nemusí ani neočkovaný, který nemá příznaky a v uplynulých 180 dnech zaznamenal pozitivní výsledek testu a absolvoval nařízenou izolaci.

Soukromé firmy si však mohou nastavit interní pravidla přísněji.

Má očkovaný hrazené testy na covid?

Ano. Vláda nakonec ustoupila tlaku některých kritiků a ponechala zdarma preventivní testy na koronavirus i v říjnu. Zároveň nerozhodla, kdy bude tato možnost ukončena. Lidé – včetně těch očkovaných – tak mají nárok na čtyři antigenní a dva PCR testy měsíčně alespoň s týdenním rozestupem. Zdravotní pojišťovny stojí testy asi dvě miliardy korun za měsíc.

Proč je očkovaný vůbec pozitivní?

„První důvod je, že žádné očkování není stoprocentní. Pokud vakcinace u někoho nezabere, může být člověk infikovaný a ochranu proti viru nemá. To je normální, vakcína má účinnost mezi 80 a 90 procenty,“ vysvětlil redakci CNN Prima NEWS imunolog Václav Hořejší.

Daleko podstatnější důvod, proč jsou očkovaní pozitivní, souvisí s novými mutacemi, zejména s nakažlivější deltou. „Varianta dokáže infikovat sliznici nosu a horních cest dýchacích. Nic lidem neudělá, nedostane se dál do těla a nevyvolá závažné onemocnění. Tento člověk neví, že je infikovaný, ale při testování je pozitivní a dokonce může šířit nemoc v okolí,“ nastínil Hořejší. Dodal, že tito lidé ale šíří virus méně než neočkovaní.

Může samotná očkovací látka způsobit pozitivní test?

„Vakcíny nemají na pozitivitu vliv, je to nesmysl. Test detekuje přítomnost viru tak sofistikovaně, aby nenašel jen kousíček. Ve vakcíně je právě jen malinký kousíček viru,“ podotkl Hořejší.

Zdroj