Protesty zemědělců se rozhořely i v ostatních státech Evropy. Demonstrace mají za sebou farmáři ve Francii, Nizozemsku nebo v Německu. Většinově nesouhlasí se zemědělskou politikou svých států a Evropské unie. Terčem protestu je také zavedení Zelené dohody pro Evropu. Se svými požadavky hodlají vyjet i čeští farmáři, kteří zamíří před ministerstvo zemědělství.
Kudy povede trasa protestu?
Protestující zemědělci si vyznačili šest hlavních tras. První povede z Českých Budějovic přes Veselí nad Lužnicí, Miličín a Struhařov. Druhá trasa je od Strakonic přes Milotice, Příbram, Dobřichovice, Černošice a Radotín. Třetí směr vede od Slaného přes Brandýsek, Buštěhrad, Dobrovíz a směrem do centra Evropskou ulicí. Čtvrtý úsek vede od Lovosic přes Doksany, Veltrusy, Vodochody a Kobylisy. Zemědělci vyjedou také od Hradce Králové přes Černý Most a poslední trasa povede od Pardubic přes Kolín a Běchovice.
Cílem je zablokovat páteřní magistrálu a také protest před ministerstvem zemědělství. Od 15:00 chtějí farmáři řečnit na Malostranském náměstí a večer uspořádat tiskovou konferenci.
Jak se „spanilé jízdě“ vyhnout?
Zástupci hlavního města Prahy i policie před demonstrací varují. Oficiální účet Prahy vyzývá, aby lidé do hlavního města nejezdili. Nabádají také pracovníky, aby využili práce z domova a případně využili například vlakové dopravy.
Zemědělci na některých trasách vyjedou už v pět hodin ráno, takže dojíždějící do Prahy čekají dopravní komplikace už od brzkých ranních hodin.
Kdo svolává protest zemědělců?
Hlavními tvářemi jsou předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek a bývalý prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek. Dufek vede druhou největší odborovou organizaci. První je Českomoravská konfederace odborových svazů předáka Josefa Středuly, který se ale protestu neúčastní.
Předseda ASO a bývalý člen KSČ byl v minulosti spojený s řadou kontroverzních výroků. Během covidu v roce 2020 například prohlásil, aby lidé v pohostinství a cestovním ruchu hromadně odešli na úřad práce. „Náš trh práce potřebuje především dělnické a technické profese. Chybí kvalifikovaní řemeslníci a současně i středoškoláci s maturitou, kteří dokáží ovládat moderní techniku, která se prosazuje především v průmyslové výrobě, ale i jinde,” řekl odborář.
Před rokem byl také účastníkem protivládní demonstrace Česko proti bídě. Hrozil na ní blokádami supermarketů a skladů s jídlem. „Skopčáci skoupili všechny firmy a dneska nám diktují. Na druhé straně vysávají naši republiku jako pijavice, podívejte se, kolik peněz tady zůstane a jak si žijí naši občané. Nejsme občané druhé kategorie,” řekl Dufek protestujícím.
Druhou tváří je bývalý prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek. V minulosti pracoval také jako poradce ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Jandejsek poté spolupracoval s hnutím Trikolóra, kdy se stal garantem programu pro resort zemědělství. Podobně jako Dufek i Jandejsek vystoupil na demonstraci proti vládě na Václavském náměstí v Praze.
Co protestující požadují a jaké jsou jejich cíle?
Protest zemědělců má i své webové stránky. Podle nich delší dobu upozorňují ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL), že provádí politiku, která likviduje český průmysl a zemědělství. To je prý důvod, proč se část farmářů odhodlala k občanskému protestu.
„Bojujeme za národní energetiku, domácí potravinářství a zemědělskou výrobu ve vlastních rukou. Bojujeme za budoucnost. Bojujeme, aby se v naší zemi dobře žilo i pracovalo. Bojujeme za budoucnost našich dětí a celého národa. Nejsme proti zemědělským organizacím, ale pasivita jejich vedení nás nutí, abychom vzali situaci do vlastních rukou,“ uvádí protestující zemědělci.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Černý kašel je vážný problém, říká Prymula. Snadno se šíří, kojenci na něj umírají, upozorňuje
Své požadavky zveřejnila také Asociace samostatných odborů. Podle nich jsou priority stop změnám zákoníků práce – propouštění zaměstnanců bez udání důvodu, stop současné politice důchodů – předčasný odchod do důchodu pro náročné profese, stop neřešení přijetí evropské směrnice o minimální mzdě a stop drahým potravinám.
Zemědělské politiky se však týká zejména jen poslední požadavek. Ceny potravin ale v poslední době klesají. Poslední data inflace za leden ukazují, že například cena mouky klesla meziročně o 23,6 procenta, cena jogurtů o 6,6 procenta a cena cukru o 21,9 procenta.
Protestují všichni zemědělci?
Většina zemědělců se bude v pondělí věnovat své práci. Hlavní organizace Agrární komora a Svaz zemědělců se totiž protestu nezúčastní. Zástupci komory i svazu jednali s ministrem zemědělství ve čtvrtek. Výsledkem schůze byl příslib zlepšení situace českých farmářů. Mezi návrhy je například pomoc navýšení národních podpor na zlepšení životní pohody zvířat nebo zavedení nezdanění zemědělských dotací.
Kdy bude další protest zemědělců?
Velmi brzy. Už ve čtvrtek 22. února proběhne společný evropský protest farmářů. Toho se budou účastnit i Agrární komora a Svaz zemědělců. Podle jejich zástupců ale není protest protivládní. Půjde jen o symbolickou rovinu.
Zemědělci se vydají na hranice s Polskem a Slovenskem. Kromě České republiky se do protestu zapojí i zástupci farmářů z Polska, Maďarska, Litvy, Lotyšska, Slovenska, Rumunska, Bulharska, Slovinska či Chorvatska. „Chceme upozornit na ten problém a zároveň si uvědomujeme, že občané v ČR nejsou zvědaví na to, aby stáli někde v dlouhých kolonách za traktory,” řekl prezident Agrární komory Jan Doležal. Zemědělci proto vyjedou na hranice mimo dopravní špičku a přejezdy na hranicích nebudou blokovat.