Přehledně: Konec nouzového stavu, návrat části žáků do škol i otevření trhů

1 měsíc starý 10

 Shutterstock.com

 • Návrat do škol
  Do škol se 12. dubna vrátí děti z prvního stupně základních škol a do školek předškoláci. Na prvním stupni se budou děti po týdnu střídavě učit doma a ve škole. Obnoví se také praktická výuka na středních školách a prezenční výuka ve speciálních školách. Po svém návratu do lavic se žáci budou muset dvakrát týdně testovat neinvazivními antigenními testy pro samoodběr.

  Výjimkou budou školy v okrese Děčín, které se otevřou o týden později, v pondělí 19. dubna. S ohledem na epidemickou situaci o tom rozhodlo ministerstvo zdravotnictví. 

 • Cestování mezi okresy, noční vycházení, setkávání
  Zákaz cestování mezi okresy i zákaz nočního vycházení skončí spolu s nouzovým stavem 11. dubna o půlnoci. Setkat se bude moci nově až deset lidí uvnitř a dvacet venku.

 • Služby a obchod
  Vláda dále schválila, že se od pondělí otevřou papírnictví, obchody s dětskými oděvy a obuví, a také vybrané služby - prádelny, čistírny, zámečnictví nebo prodejny náhradních dílů do automobilů. V omezeném režimu budou moci začít fungovat farmářské trhy.

 • Autoškoly
  Od příštího týdne budou moci autoškoly znovu přihlašovat své studenty k závěrečným zkouškám. Při výcviku i zkouškách však bude nadále nutné dodržovat některá omezení, testy na koronavirus ale povinné nebudou. Řidičské zkoušky jsou zastaveny od začátku března a omezení zdržuje až desetitisíce studentů.

 • Zoologické a botanické zahrady
  Zoologické a botanické zahrady budou moci obnovit provoz ve venkovních prostorech od 12. dubna. Naplnit ale budou moci maximálně pětinu své kapacity.

 • Režim ve Zlínském kraji
  Vedení Zlínského kraje ve spolupráci s hygieniky ve čtvrtek rozhodlo, že otevření škol a vybraných obchodů a služeb proběhne stejně jako v jiných částech republiky. Tento týden odvolaný ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) doporučoval, aby se v kraji rozvolnění vzhledem k pozdějšímu doznívání epidemie koronaviru posunulo o týden oproti zbytku země, tedy k 19. dubnu. Podle hygieniků ale není situace v regionu tak špatná. 

 • Restaurace a jiné provozovny služeb
  Koncem dubna by se mohly znovu začít otevírat provozovny služeb nebo zahrádky restaurací, řekl vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Jan Blatný ještě před svým odchodem z ministerstva uvedl, že se zlepšením situace bude možné otevřít některé služby pro otestované zákazníky, například kadeřnictví. Termín ani přesné podmínky však dosud vláda nestanovila, rozhodne se v následujících týdnech.

Zdroj