PŘEHLEDNĚ: Respirátory na pracovišti a zkrácená karanténa. Co se od pondělí mění?

2 měsíce starý 103

Pracoviště

  • Nadále (i po platnosti nového opatření, a to od 25. 10. 2021) platí pro všechny osoby zákaz pohybu a pobytu bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek, který brání šíření kapének, ve všech ostatních v bodu 1 mimořádného opatření neuvedených vnitřních prostorech, tj. např. i pracoviště, kde dochází na stejném místě a ve stejný čas k přítomnosti alespoň 2 osob vzdálených od sebe méně než 1,5 metru. Tato povinnost se nevztahuje na osoby v době výkonu práce na pracovišti nebo v době výkonu jiné obdobné činnosti po dobu, kdy tuto činnost vykonávají na jednom místě bez přítomnosti jiné osoby.
  • Povinnost nošení respirátorů v zaměstnání si mohou pro náročné profese zaměstnavatelé upravit, mohou být bez ochrany dýchacích cest nebo mít roušku. Nařízení zohledňuje některé profese, ve kterých nelze mít zakrytá ústa a nos po celou dobu výkonu práce, například kvůli práci ve vysokých teplotách.

Karanténa a testy

  • Naopak lidé mohou uvítat, že se od pondělí zkracuje doba karantény na 7 dní pro ty, kteří přišli do kontaktu s někým nakaženým. Ukončit ji ale musí negativním PCR testem. Dosud musí být lidé s podezřením na nákazu v karanténě dva týdny.
  • Neočkovaní dospělí mohou využít poslední týden k tomu, aby se nechali zadarmo otestovat. Od 1. listopadu totiž budou testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění pouze dětem a mladým do 18 let, lidem se zahájenou vakcinací nebo těm, kteří se nemohou očkovat. Později ministerstvo zdravotnictví upřesnilo, že preventivní testy budou pojišťovny hradit také plně očkovaným lidem. Absolvovat budou dál moci jednou týdně antigenní test a dvakrát za měsíc PCR test.

Cestování

  • Ministerstvo zdravotnictví postupně aktualizuje seznam zemí podle míry rizika nákazy. V týdnu od 25. října se komplikuje situace těm, kteří cestují do Nizozemska, Polska nebo na Kypr – právě tyto země se nově řadí do červené kategorie. Osoby vracející se z červené a tmavě červené kategorie musí ještě před návratem do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň před návratem podstoupit antigenní nebo PCR test a další test po návratu. Ovšem až po absolvování minimálně pětidenní izolace.
  • Naopak populární turistická destinace – kontinentální Španělsko – je od pondělí „zelená“. V tomto případě stačí jen vyplnit příjezdový formulář a absolvovat test až po návratu do ČR.

Zdroj