Přehledně: Za jakých podmínek bude od zítřka fungovat život v Česku

1 měsíc starý 12

Stupně opatření podle rizikového skóre Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Přehledně: Za jakých podmínek bude od zítřka fungovat život v Česku

Shromažďování, MHD 

Končí zákaz nočního vycházení a je možné konzumovat alkohol na veřejnosti.Venku se může shromáždit nejvýše 50 osob, uvnitř 10.Svateb a pohřbů se může zúčastnit nejvýše 30 osob.Mění se opatření v MHD v některých městech. V pražské integrované dopravě (PID) budou třeba moci cestující od čtvrtka do všech tramvají opět nastupovat předními dveřmi. Nadále bude denní provoz veřejné dopravy postupně končit po 22:00.Také v Ostravě budou cestující moci v autobusech a trolejbusech moci nastupovat i předními dveřmi a přibude několik spojů. V Brně přestávají už od středy tramvajové a trolejbusové linky jezdit podle prázdninového jízdního řádu.

Obchody

Otevřít budou moci všechny obchody v otevírací době, kterou si samy stanoví. Otevřeno může být i v neděli.V nákupních centrech musí být jedna osoba na 15 metrů čtverečních plochy a musí být dodrženy dvoumetrové rozestupy.Maloobchodní prodejny musí dodržet dvoumetrové rozestupy zákazníků. Na 15 metrů čtverečních může být jeden nakupující. Opatření kontrolují sami prodejci.Prodeje kaprů jsou povoleny za dodržení pravidel pro venkovní trhy. Tento prodej by platil ve všech stupních PES.

Restaurace

Stravovací zařízení mohou otevřít.Hosté musí sedět. Konzumace „na stojáka” je zakázána. U stolu mohou být nejvýše čtyři osoby.Kapacita podniku je snížena na 50 procent. Podniky musí být uzavřeny mezi 22. a 6. hodinou.Doporučeno je používání e-roušky nebo rezervačního systému.V provozovnách v obchodních centrech smí být v provozu pouze výdejové okénko.

Hotely, služby, kasina

Ubytovací služby mohou fungovat bez omezení.Pro personál a hosty ubytovacích zařízení jsou povinné roušky a u vchodu a na recepci musí být k dispozici dezinfekce.V případě kadeřnictví, kosmetik nebo pedikúry a manikúry platí stejně jako v obchodech omezení počtu zákazníků na jednoho na 15 metrů čtverečních a povinnost dvoumetrových rozestupů mezi klienty.Personál služeb bude muset používat roušku či respirátor. Nebude tak povinná dvojitá ochrana například obličejovým štítem.Kasina a sázkové kanceláře musí být uzavřeny mezi 22. a 6. hodinou. Kapacita osob se snižuje na 50 procent.

Muzea, galerie, zoo

Muzea či galerie mohou využívat kapacitu na 25 procent.V památkových objektech mohou být skupiny nejvýše 10 osob.V knihovnách může být jedna osoba na 15 metrů čtverečních.Zoologické a botanické zahrady mohou být otevřeny, v areálu může být jen 25 procent obvyklé kapacity, ve vnitřních pavilonech pak maximálně jedna osoba na 15 metrů čtverečních.

Sport

Amatérské i profesionální sportovní soutěže se mohou konat bez účasti diváků.Amatérští sportovci musí mít ve vnitřních prostorech roušky.Otevřou se vnitřní sportoviště pro individuální sporty, ovšem nejvýše pro deset lidí najednou.Bazény, fitness a wellness centra jsou v provozu. Je třeba dodržovat rozestupy, uvnitř může být maximálně 1 osoba na 15 metrů čtverečních.Od 3. do 12. prosince, tedy konce nouzového stavu, je zakázané užití lyžařských vleků a lanových drah veřejností. Vláda o tom rozhodla na pondělním jednání, kdy upřesnila podmínky pro třetí úroveň.

Návštěvy věznic

Od čtvrtka budou opět umožněny návštěvy ve věznicích.

Kultura dál bez diváků

Konání koncertů, divadelních filmových či jiných uměleckých představení v přítomnosti diváků je zakázáno. Týká se to i cirkusových představení.

Další změny později

Návštěvy sociálních služeb budou možné až od soboty 5. prosince, a to s negativním testem na covid-19, nebo dokladem o prodělání infekce.Školství bude zatím fungovat podle 4. stupně. Školy se do 3. stupně přesunou až od pondělí 7. prosince. Bude to znamenat zavedení rotace prezenční a distanční výuky na středních školách a pokračování tohoto systému výuky na 2. stupni základních škol. Do učeben se budou moci vrátit i 1. ročníky vysokých škol.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Zdroj