Překvapivé zjištění vědců: I běžné nachlazení může poskytnout ochranu před covidem

1 týden starý 7

Výzkum byl proveden na 52 jedincích. Ti v té době pobývali ve společné domácnosti s někým, kdo se čerstvě nakazil koronavirem. Vědci podle britské stanice BBC sice netvrdí, že by se měl kdokoliv na tento typ ochrany spoléhat. Naopak nadále vnímají jako klíčovou zbraň v boji proti covidu vakcínu.

Věří však, že jejich zjištění by mohla poskytnout užitečný pohled na to, jak obranný systém těla s covidem bojuje. Svou studii vědci zaměřili především na zkoumání T-lymfocytů, což je druh bílých krvinek a klíčová část imunitního systému těla.

Některé T-lymfocyty se podle zjištění chovají jako paměťová banka. Laicky řečeno – přítomnost nachlazení může buňky člověka posílit tak, aby pak na pozdější případný boj s covidem byly lépe připravené a uměly efektivněji zasáhnout.

Pomoc ve vývoji nových vakcín?

Například doktor Simon Clarke Univerzita v Readingu potvrdil, že ačkoli se jedná o relativně malou studii, přesto přispěla k pochopení toho, jak náš imunitní systém bojuje s virem, a mohla by pomoci s vývojem budoucích vakcín.

I on ale pozitivní zprávu přijmul s jistou střízlivostí: „Tato data by však neměla být přehnaně interpretována. Zdá se nepravděpodobné, že každý, kdo na covid zemřel nebo měl vážný průběh, nikdy předtím nebyl nachlazený.“

Zdroj